Louwerse van 't Groentje verkeerden. Vanuit de strategisch gelegen zeereddingspost Station Veere 284 werd de laatste periode afgesloten die stamt uit de tijd van Frans Naerebout en de VOC. Redding en rampzalig verlies, armoe en vrijgevigheid spelen een rol in het verhaal in onze vaste rubriek 'Vadertje'. Muziek zorgde jarenlang voor leniging van de nood van vele arme gezinnen in Arnemuiden. Muziek werd er in het verleden ook ge speeld in de muziektent op het Middel burgse Molenwater gedurende de zomer maanden. Op de vrijdagavonden traden de muzikanten van het beroemde Middelburg se Muziekkorps aan voor een aantal con certen. In devote stilte luisterden honder den belangstellenden naar de op hoog peil staande muzikale klanken. Bij slecht weer kondigden vier vlaggen op de Lange Jan aan dat het concert niet kon doorgaan. Dat veldwachters ooit ook geldwachters waren, leest u in het verhaal over de man nen in het blauw die vroeger gewapend met een sabel, soms begeleid door een hond maar altijd met potlood en een zak boekje paraat, de orde handhaafden op het platteland. Wie niet genoeg van deze verhalen kan krijgen, doet er goed aan om de lezing op woensdag 22 november bij te wonen in de Zeeuwse Bibliotheek. Woensdag 25 oktober wordt, ook in de Zeeuwse Bibliotheek, een lezing gehouden over vissen op Zeeuws water. In plaats van naar een dobber te staren, kunt u kijken naar een powerpoint-presentatie, een film over de oestercultuur en naar het boek waarin alle vormen van visserij beschreven zijn die in Zeeland nog bedreven worden. In de rubriek 'Laat het De Wete weten' roe pen we lezers op om te reageren op de vraag "Wien is dat noe?" Regelmatig vindt iemand een foto met een afbeelding van een persoon van wie de identiteit onbe kend is. Wij willen in ons tijdschrift probe ren daar het antwoord op te vinden door er in brede kring aandacht aan te geven. Tot slot de oproep voor cursussen in het Zeeuws Archief, waarvan er één gloed nieuw is: Zeeuwse voorouders digitaal. Met de moderne computertechniek uitko men bij de tijd waarnaar we nog steeds zo nieuwsgierig zijn. Lees De Wete en je merkt dat je er nooit genoeg van krijgt! Jo Jobse Ooit schreef de dichter J.C.J. van Schagen een lovend stukje over een boerderij aan 't Groentje in Domburg. Met de familie Lou werse, die op die boerderij woonde, maak te hij in zijn jeugd tochtjes naar de markt in Middelburg. De familie Louwerse-Dijk, ove rigens geen familie van de Louwerses die hier beschreven worden, stuurde ons onderstaand verhaaltje toe. Komend van Middelburg arriveert men - langs de Domburgseweg - op het eigen lijke dorp Domburg "aan den Tol". Die tol is er al lang niet meer. Maar aan het begin van deze eeuw - in mijn jonge jaren - was er nog wel sprake van. Ik zie de paal met het witte bord waar het tarief op stond, en nog méér, duidelijk voor me. Op heel wat dorpen kon je die palen vinden. In je herin-

de Wete | 2006 | | pagina 3