in de eerste levensbehoeften steeds mild dadigheid van Zeelands ingezetenen inge roepen, ook nu kunnen de ondergeteeken- den, die zich met de inzameling van giften voor die ongelukkigen hebben belast, niet nalaten, bij deze vreeselijke ramp, de hulp der meergegoeden in te roepen, beleefde lijk verzoekende om ter leniging harer smart, iets voor die hulpbehoevenden af te zonderen. De ondergeteekenden en de heer PM. de Ligny, apotheker te Middel burg, verklaren zich bereid tot de ont vangst Uwer giften." De giften stroomden binnen uit alle delen van Zeeland en zelfs van buiten Zeeland. Bij sommige giften zat een rijmpje. Van een dienstbode die 25 cent schonk: "Dees gift is zeer klein Voor U, zueduwen in nood Let op het hart alleen Veel kleintjes maakt een groot." Een vriendenkring had op kerstavond het pachtspel gespeeld. De opbrengst was 2,80. Het bijgevoegde rijmpje luidt als volgt: "Gij visschers, die daar ligt in ziltig nat bedolven Zoo menigmaal misschien hebt ge onzen disch voorzien Met visschen uit de zee ontwoekerd aan de golven Dat nu gewis door U niet meerder zal geschien Door 't menschelijk hart bestuurd, gedron gen en gedreven Zoo willen wij de winst uit pachtspel voortgevloeid Aan U, arme weemv,3 tot ondersteuning geven Dan heeft het kersfeest ons tot dubbele vreugd geboeid. Onderwijzers en predikanten in de Zeeuw se dorpen namen giften in ontvangst; in kerken en op scholen werd speciaal voor dit doel gecollecteerd. Catechisanten col lecteerden aan huis, kinderen keerden hun spaarpot om en uit een commettepoV op kerstavond werd 1,25 geschonken. Gif ten werden ontvangen van onder andere Hagenaren van Zeeuwse komaf en het Diaconessenhuis in Utrecht. In de Waalse kerk in Middelburg werd op 19 januari 1864 een concert gegeven, waarvan de opbrengst voor het goede doel bestemd was. Ook de vrijmetselaarsloges l'Astre de l'Orient uit Vlissingen en de Middelburgse La Compagnie Durable schonken geld. De Rederijkerskamer Zeelandia hield voor de nabestaanden van de ramp een soiree dédamatoire in de zaal De Prinsentuin in Vlissingen. In Sluis werd op de verjaardag van koning Willem III (19 februari 1864) een soirée dédamatoire et musicale ge houden. In totaal werd er 4.204,79 opge bracht. Van dit bedrag ontvingen vanaf 23 december 1863 tot 11 mei 1867 elf wedu wen met 22 kinderen 176 weken lang een bijdrage voor hun levensonderhoud. Op 15 juni 1867 werd in de Middelburg- sche Courant bekendgemaakt dat de com missie haar taak had beëindigd en dat de rekening en verantwoording op het stad huis van Arnemuiden waren in te zien. Vanaf die tijd waren de weduwen weer afhankelijk van het diaconaal armbestuur, de burgerlijke gemeente. Bedelen was bij wet verboden, tenzij men toestemming had om langs de deur om een gift te vragen. Schipper M. Grootjans strandde op 9 februari 1865 met zijn vis- sloep op de Belgische kust van Oostende. Zijn boot was niet meer te redden. De schipper kreeg van Gedeputeerde Staten

de Wete | 2006 | | pagina 40