V/ Activiteiten het oude stadhuis, dat nu als museum in gebruik is. Daar is op een maquette die de situatie in de zestiende en zeventiende eeuw laat zien, duidelijk de rondwandeling langs de vijf stadspoorten te volgen. Het museum is beslist een apart bezoek waard, en vergeet dan niet het aan de overkant gelegen 'uusje van Eine te bekijken. De wandeling eindigde om ca. 21.30 uur op de Markt. Ofschoon er bijna niets meer over is van het oude Arnemuiden, is het aloude stra tenplan gelukkig goed bewaard gebleven. Een stuk uit het verleden van Arnemuiden kwam deze avond voor de deelnemers aan de rondwandeling opnieuw tot leven. Rien de Ridder Woensdag 25 oktober 2006 Lezing 'Vissen op Zeeuws Water' Mevrouw G.R. Gmelich Meijling-van Hemert heeft een boek samengesteld (fotografie en tekst) over alle vormen van visserij die in Zeeland nog bedreven wor den. Van de bekende mossel- en oester cultures, die van oudsher in Zeeland wor den toegepast, tot minder bekende, traditionele vormen van visserij (op bot, sprot, harders, kreeft en ansjovis in de Oosterschelde) maar die altijd nog be staan. Ook komen de moderne boomkor- visserij (op platvis, rondvis en garnalen in de Zeeuwse kustwateren) en nieuwe vis serijen, zoals de mosselhangcultuur en tarbotkwekerij aan bod. In interviews met oud-vissers, jonge vis sermannen en kwekers wordt het verhaal over de Zeeuwse visserijen verteld. Foto werk en dagboekfragmenten over vistoch- ten brengen het dagelijks werk van de vis sers en kwekers tot leven. Mevrouw Gmelich Meijling zal vertellen over de totstandkoming van haar boek en een toelichting geven op de Zeeuwse beroepsvisserij. Een powerpointpresentatie met foto's uit het boek verlevendigt dit ver haal. Naast de lezing zal een film worden ver toond uit 1951 over de oude oestercultuur in Yerseke. De film (zwart-wit) brengt het leven van de hardwerkende oesterkwekers uit Yerseke in beeld. De zogenoemde dak- pannencultuur, waarbij men oesterbroed opvangt op witgekalkte dakpannen, was uniek. Het kweken van broed tot consump tieoester duurt vijf jaar. Het was dan ook een risicovolle onderneming, die nergens anders werd toegepast en na de strenge winter van 1963 ook uit Yerseke is verdwe nen. Na de lezing en de film kunt u nog vragen stellen, het boek inzien en eventueel aan schaffen. Woensdag 25 oktober 2006 aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg aanvang 20.00 uur.

de Wete | 2006 | | pagina 50