Woensdag 22 november 2006 Lezing 'Veldwachters op Walcheren' Dr. Albert L. Kort, leraar geschiedenis aan het Goese Lyceum, houdt een lezing over Zeeuwse gemeenteveldwachters in de negentiende en twintigste eeuw, waarbij hij zich in het bijzonder richt op de situatie op Walcheren. boekje was hij degene die verantwoordelijk was voor de handhaving van de openbare orde. De jongeren kennen de veldwachter uit sluitend nog uit verhalen. Wie kent niet de avonturen van Dik Trom die het leven van veldwachter Flipsen tot een hel maakte? En wat te denken van de eertijds zo popu- Aangezien de veldwachter een niet weg te denken figuur was in de vroegere dorps samenleving, is het opmerkelijk dat er in de literatuur zo weinig aandacht aan hem is besteed. Dit kan niet zijn veroorzaakt door een gebrek aan historische bronnen. Alleen al in de archieven van de provincie ligt voldoende materiaal om een zeer uit gebreide geschiedenis van de gemeente- veldwacht in Zeeland te schrijven. Voor de ouderen zal de gemeenteveld wachter nog een bekende verschijning zijn, zij het uit een verleden dat inmiddels ver achter ons ligt. In ieder dorp liep er wel een rond. Gekleed in een blauw uniform en gewapend met een sabel en een zak- De veldwachtersbrigade vnn Oostkapelle/Dom- burg tijdens het interbellum. In het midden vijf gemeenteveldwachters, geflankeerd door twee rijksveldwachters/marechaussee. (Particuliere collectie) laire televisieheld Swiebertje, die het regel matig met Bromsnor aan de stok kreeg en de veldwachter meer dan eens een loer draaide? Terwijl Dik Trom en Swiebertje de ongebondenheid van het leven vertegen woordigden, symboliseerden Bromsnor en Flipsen de onkreukbaarheid van het gezag. Orde, netheid en gehoorzaamheid stonden bij hen hoog in het vaandel. Wie de moeite neemt de archieven door te

de Wete | 2006 | | pagina 51