Feiten en mededelingen 'in ft spitten, zal echter al snel tot de conclusie komen dat de werkelijkheid heel anders was. Veldwachters die te diep in het glaasje keken, veldwachters die de bevelen van hun superieuren aan hun laars lapten, veldwachters die zóveel bijklusten dat ze nauwelijks nog tijd hadden om zich met hun eigenlijke werk bezig te houden; het kwam in het negentiende-eeuwse Zeeland maar al te vaak voor. Waardoor werd dit alles veroorzaakt? Waarom waren zo weinig veldwachters op hun taak berekend? Was het vanwege hun omvangrijke takenpakket? Kon men van hen verwachten dat een veldwachter in zijn eentje in staat was om dag en nacht de orde te handhaven in een uitgestrekte plat telandsgemeente? Was het omdat hun ver diensten zo laag waren, waardoor ze het veldwachtersambt wellicht zagen als een bijbaantje? Of was het omdat ze soms overhoop lagen met hun baas, de burge meester, die de veldwachter maar al te vaak zag als een loopjongen die maar moest doen wat hij kreeg opgedragen? Het zijn deze en vele andere vragen die aan de orde komen in de lezing van A.L. Kort. Woensdag 22 november 2006 aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg aanvang 20.00 uur. Cursussen in het Zeeuws Archief In het najaar van 2006 verzorgt het Zeeuws Archief in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit drie cursussen, waarvan er één gloednieuw is: Zeeuwse voorouders digitaal. Wat staat daar? Paleografie voor gevorderden Als u zich bezighoudt met genealogie of u bent geïnteresseerd in de geschiedenis van uw woonplaats of streek, komt u vroeg of laat in aanraking met oude archiefbron nen. Het lezen en begrijpen van oude documenten is vaak moeilijk en ingewik keld. Wilt u zich graag verder bekwamen in het lezen van de oude teksten? Schrijf u dan in voor de cursus Paleografie voor gevorderden. Tijdens de cursus maakt de heer I.J. van Loo u, aan de hand van foto kopieën van teksten van Zeeuwse archief stukken uit de periode van de zestiende tot en met de achttiende eeuw, vertrouwd met verschillende soorten oude handschriften. Naast paleografische aspecten zal ook aandacht worden besteed aan de inhoud en de vorm van de archiefstukken en hun belang voor historisch onderzoek. De cur sus is een vervolg op die voor beginners, maar als u door zelfstudie al de nodige ervaring hebt, kunt u ook meedoen. Als cursusboek wordt gebruikt Werken met

de Wete | 2006 | | pagina 52