was die van de Louwerses kennelijk! Van het bedrijf merkte je niet veel; dat vond waarschijnlijk plaats achter de schuur en het huis. Het land lag ergens in de buurt van Westhove, aan de overkant van de Domburgseweg. Daar bevindt zich nu een nieuwe boerenhofstee van de Louwerses. Met de Louwerses had je als jongetje een had. Je moest dat alles zo bewonderen: doek en beuk en al dat goud van krullen en strikken en spelden, dat je de mens een beetje vergat. Heel in het begin was er ook nog een héle ouwe, blijkbaar de oervader. Hij was voor mij speciaal interessant, omdat hij nog een 'schansloper' droeg als het kouder werd. speciale binding. Donderdags mocht je - met je grootmoe - met ze meerijden naar de Middelburgse markt. Dat was iedere keer weer een feest. Je mocht op de voor bank zitten tussen d'n ouwen en de bezin- ne, vlak achter die eeuwig interessant schommelende paardekont. Als de drollen- automaat ging werken was het helemaal boeiend! Dat brave paard... je hebt er net zo van gehouden als je ontzag had voor die Louwerses. De hoofdman, de baas, had zo'n ouderwets rond vilthoedje op, zoals deftige boeren wel hadden. Van de bezinne herinner je je minder. Waarschijn lijk een gevolg van het feit dat de dracht voor jou een soort onpersoonlijke werking Gezicht op 't Groentje te Domburg, ca. 1900- 1910. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia llhistrata, prentbriefkaarten nr. ZI-P- 00182) Dat was een lange, donkerblauwe overjas van grove stof - als ik mij niet vergis - met een dubbele rij knopen. Maar het bijzonde re, dat me telkens weer boeide, was dat grappige witte biesje langs de onderrand. Dat hoorde blijkbaar zo. Zou het oorspron kelijk - zoals de naam deed vermoeden - een soort militaire jas zijn geweest en kwam de naam daar vandaan? In ieder geval zie ik levenslang die schansloper voor me. Hoe dan ook... die donderdagse relaties

de Wete | 2006 | | pagina 5