uitnodigingen de deur uit, met als resultaat 24 inschrijvingen: twee groepen uit Wal cheren, negen uit Zeeuws-Vlaanderen, zes uit Zuid-Beveland en zeven van buiten de provincie. Het bedevaartweekend werd zaterdag 17 augustus geopend met een mars door Middelburg en aansluitend een vlaggenpa- rade op de Markt. De deelnemers werden daar verwelkomd door de districtscommis saris en na gebed werd de padvinderswet voorgelezen en inspectie gehouden. Na afloop ging de ene helft naar het Schut tershof om de meegebrachte boterham men op te eten, de andere marcheerde naar de r.-k. noodkerk voor het lof. Na afloop van de dienst werd gewisseld. Om halfacht werden op de Markt de vlaggen gestreken en vertrokken de bedevaartgan gers per bus naar Berkenbosch. Op het nabijgelegen Schoonoord werd 's avonds een kampvuur gehouden en omstreeks elf uur dook iedereen in zijn slaapzak. De volgende dag moesten de verkenners vroeg uit de veren. Na wassen, aankleden en het ochtendgebed was er een open luchtmis met een preek en heilige commu nie. Na de mis werd ontbeten en volgden er buitenspelen. De ochtend werd besloten met een toespraak over het 'verkennen', 's Middags was het hoogtepunt een lof met processie. Onder gezang en het bidden van het rozenhoedje werd de beeltenis van Maria rondgedragen. Na deze ceremonie werd de vlag gestreken en was de bede vaart afgelopen. De verkenners gingen met bussen naar Middelburg en vandaar per trein naar huis. Eindelijk naar Vrouwenpolder Pas in 1947 kon de bedevaart naar Vrou wenpolder zelf worden gemaakt, al werd nog wel een deel van het programma in Middelburg afgewerkt. Daar was op zater dagavond 16 augustus op het Molenwater een groot kampvuur, bijgewoond door gedeputeerde dr. Mes en gemeenteraads lid Van 't Westende. De leider van de bij eenkomst bracht er met yells en canons de stemming goed in en iedereen zong uit volle borst mee. Een groep uit Warmond voerde een bok- sersdans uit en enkele Belgische gasten gaven parodieën ten beste. Jezuïetenpater Derks vertelde het kampvuurverhaal, be geleid door zang en declamatie. Derks was een echte 'kenner'. Hij had een boek ge schreven over Onze Lieve Vrouwe van den Polder. Het boek was in 1947 uitgegeven door de Zeeuwse katholieke gemeenschap ter gelegenheid van het Internationale Maria Congres. Zondags waren de verkenners de hele dag in Vrouwenpolder, waar de mis werd opge dragen en de processie gehouden. Vanaf 1948 verliepen de bedevaarten min of meer volgens een vast patroon en werd het hele weekend in Vrouwenpolder door gebracht. De beeltenis van Maria Centraal in het gebeuren stond het miracu leuze schilderij van Maria, dat de rampzali ge meidagen van 1940 onbeschadigd had doorstaan. Het had altijd de bijzondere aandacht van het comité, dat toestemming moest vragen om het in het kamp te mogen opstellen. Ze moest ook bewaking regelen. Tijdens de bedevaarten stond het schilde rij, omgeven door kaarsen, in een apart Mariahoekje. Bij dat hoekje lag het gouden bedevaartboek en brandde het bedevaart- vuur. 's Avonds werd de afbeelding tijdens

de Wete | 2006 | | pagina 9