Het waren allen mensen van aanzien, patriciërs. De Middelburgse chic woonde graag op de Dam. Tot en met het begin van de twintigste eeuw is dat zo gebleven. Zo was N11 (nr. 61) van 1888 tot 1902 het adres van dr. Abraham van der Swalme, gemeenteraadslid en lid van het polderbe stuur. De zogenoemde schampijzers, links De schampijzers terzijde van de toegangsdeur. (Foto E. Blaas, Middelburg) en rechts van de toegangsdeur, herinneren aan de tijd (zijn tijd?) dat een door een paard getrokken groentewagentje het gebouw binnenreed om, na aflevering van aardappelen, groente en fruit, op de bin nenplaats te keren en de Dam weer op te gaan. Dankzij de schampijzers liep de mooie deur geen beschadigingen op. Van 1903 tot zijn dood in 1907 was N11 de ambtswoning van jhr. mr. Leonhard Schorer, burgemeester van Middelburg. Zijn weduwe, douairière Elsiena Hendrika Reinhardina Schorer-Plaat, bleef de Dam nog twee jaar trouw, waarna ze naar Kou- dekerke vertrok en op Toorenvliedt ging wonen. Als bewoner van N12 (nr. 59) traceerde ik commissionair Frank Isaac Davis (Liver pool 1843), die er van 1899 tot zijn vertrek naar Brussel in 1913 zijn home had, sa men met drie dochters, een huishoudster en verschillende dienstboden. Van 1924 tot 1944 was N10 (nr. 63) het adres van mejuffrouw dr. Jeannetta Johan na Bertha Mulder (Zwolle 1890), lerares oude talen aan het gymnasium. Zij was niet deftig, noch rijk. wel eerbaar, vermoed ik. Waarschijnlijk is zij er 'in de kost' (in pension) geweest. Rijksbetaalmeester Johan Pieter Haitsma Muiier (Amersfoort 1871) was bijna veertig toen hij op 9 mei 1910 het pand Dam N11 (nr. 61) kocht van mevrouw M.L Boogaert- van der Swalme, erfgename van haar in 1908 overleden moeder, mevrouw J.S.P van der Swalme-Tak. Haitsma betaalde er 16.000,- voor. Lang heeft hij er niet gewoond: in september 1913 vestigde hij zich met vrouw en drie nog heel jonge kin deren in Dordrecht, waar hij aan de Singel een huis vond, vanzelfsprekend op stand. De familie hield er niet alleen verschillende dienstboden op na, maar ook een gouver nante. Het leven in Dordrecht zal duur zijn geweest. Haitsma wilde het huis aan de Dam - met koetshuis en stal - dan ook graag kwijt, desnoods met verlies. In december 1919 lukte dat: ver beneden de prijs verkocht hij zijn bezit aan het bestuur van de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg. Hij kreeg er 13.100,- voor.

de Wete | 2007 | | pagina 26