SHANDEL5- DAG5CH00L VEREENIGING varyLEERLINGEN Vt MIDDELBURG De Middelburgse handelsschool Aan het begin van de twintigste eeuw was in Middelburg de behoefte aan goed han delsonderwijs groot. De reorganisatie van de gemeentelijke burgeravondschool - er zouden handelsvakken aan het leerplan worden toegevoegd - was een mogelijke verbetering. Vooral om financiële redenen stonden burgemeester en wethouders daar afwijzend tegenover. Ze zagen meer in een particulier initiatief. Ze werden op hun wen ken bediend: op 27 maart 1909 werd de Vereeniging voor Handelsonderwijs opge richt; de koninklijke goedkeuring volgde op 24 mei. Het bestuur had de eerste tijd zijn handen vol aan de financiering van de plannen. De belangrijkste bijdragen bestonden uit pro vinciale en rijkssubsidies. Voorts was er steun van gemeenten en van de Kamer van Koophandel te Middelburg. De inkom sten uit het schoolgeld vormden maar een klein gedeelte van de begroting. De lessen van de handelsavondschool, die op 17 januari 1910 begonnen, werden gegeven in het gebouw van sociëteit Sint Joris en in enkele lokalen van de hbs in de Sint Pie terstraat. Toen dat bezwaren ging opleve ren, besloot voorzitter mr. P. Dieleman de koop aan te gaan van een groot, solide herenhuis: Dam N11Het lag op zeer goede stand en zou met weinig verbou- wingskosten tot schoolgebouw kunnen worden ingericht, meende hij. Ondanks het feit dat het voltallige bestuur door Diele man niet van zijn plannen op de hoogte was gebracht en toen dat wel gebeurde, min of meer verbijsterd reageerde, werd de koop overgenomen: voor 13.100,- had de school haar eigen gebouw. In 1917 kwam er naast de handelsavond school ook een dagopleiding tot stand. Het dagonderwijs was vooral bestemd voor leerlingen die van plan waren werk te zoe ken in de detailhandel of die in de toe komst de zaak van hun vader zouden overnemen. Alleen leerlingen die volgens een verklaring van het hoofd van hun lage re school de zes klassen met vrucht had den doorlopen, werden toegelaten. Toen Het vaandel van de Handelsdagschool. (Foto }o Jobse)

de Wete | 2007 | | pagina 27