29 en te koop werd aangeboden, meldden de gebroeders zich. Direct nadat in 1970 de koop was geslo ten, vroeg de firma Bergwerff subsidie aan voor restauratie van het gebouw. De tijd was gunstig: de subsidie 4199,-) werd toegezegd, maar omdat de gebroeders daarna geen enkel initiatief toonden, werd deze na enige tijd weer ingetrokken. Het is duidelijk dat het pand op nummer 61 genoeg ruimte bood voor de handels waar van de broers. Gingen de zaken toch niet naar wens? Met ingang van 31 december 1990 werd de vennootschap ontbonden en het gebouw verkocht. Willem Jobse, die er Willems Winkel ves tigde, was de volgende eigenaar. Hij had eerder onder deze naam op de Kinderdijk (dicht bij de Spijkerbrug) handelgedreven in antiek en curiosa. Het imposante pand aan de Dam zal hem en zijn vrouw geïn spireerd hebben er iets bijzonders van te maken. Men kon (en kan) er terecht voor kwaliteitsartikelen op gebied van woning inrichting, kleding, serviesgoed en ook voor leuke 'hebbedingetjes'. Wie op zoek is naar oude of antieke spullen (afkomstig uit de winkel op de Kinderdijk?) moet de kel dertrap afdalen. Evert Blaas vertelt dat in zijn schooltijd de kelder als fietsenstalling werd gebruikt. Intussen heeft de zaak een andere naam gekregen en laat Willem zich niet vaak meer zien. Het tegenwoordige Paleis op de Dam wordt gerund door zijn dochter en een vriendin, die een vennootschap zijn aangegaan. Klanten en bezoekers kunnen rondkijken en rondlopen in een doolhof van gangen, kamers en zalen en desge wenst een kopje koffie, thee, een glas wijn of wat anders bestellen. Wie dat in de bui tenlucht wil nuttigen wordt bediend op de binnenplaats, die grenst aan de vroegere conciërgewoning van de handelsschool (Pijpstraat 16). Nog verder teruggaande in de tijd: op deze plek hadden enkele eeuwen geleden de deftige bewoners van N11 (Het vliegendt Hert/De Rochelle) hun koetshuis en paar denstal. Met een beetje fantasie kan men zich de bedrijvigheid voorstellen die er heerste als de heren met hun dames een bezoek aan familie of vrienden buiten de stad wilden brengen. Die tijd van grandeur is voorgoed voorbij. Samenvatting Het in 1575 geboren pand Het vliegendt Hert/De Rochelle transformeerde in 1910 van deftig herenhuis tot burgerhandels school. Na een onderwijsperiode van bijna zestig jaar werd Dam 61 in 1970 verkocht aan een in horeca-benodigdheden hande lende firma. Ruim twintig jaar daarna nam de huidige eigenaar het pand over om er een winkel annex lunchroom van te maken. De vraag is of er voor dit historierijke pand nog een nieuwe bestemming in het ver schiet ligt en welke dat zou kunnen zijn. Tine Visser Geraadpleegde bronnen: - Ed de Graaf, 'd'Guld Waerrelt, de wondere huisnaamwereld van Middelburg, Vlissingen 2006. - Zeeuws Archief: Middelburgse naamwijzers en adressenboekjes; Handelsonderwijs, toe gangsnummer 391. - 'Encyclopedie van Zeeland', deel 3, p. 208 e.v., Middelburg 1982.

de Wete | 2007 | | pagina 31