De Wete weet het Je weet natuurluk oe dat gaet Mè me kenne onze maetl Ons riëe de rienk, rienk, rienk, Da' kleine dienk, dienk, dienk, En lae me ope dat dat êêl lank nog bestaetl 2. Op de paeren zonder zael, De maenen, staert die bin bekroond En de rienk recht in de sleuve Zuuver steke 'oor beloond! Eit'er iemand dan hewonne Haet un drie keer in de lucht Oohe 'oort un dan hejonast En ons zienge ophelucht: 't Is in! 't Is in, zó haet een nae mun zin. Refrein 3. zls de priezen bin verreëe Haen de paeren wi ni stal Morhü is 't er dan hêên rieër Die nie stieve weze za'. Eên dienk zoete ons êêl zeker En da's overaol bekend; Vö plezier vö ons en d'oare: Dit hebruuk bluuft overend! Jan D. de In de vorige Wete is de redactie gestart met het vaste thema 'Wien is dat noe?' in de rubriek 'Laat het De Wete weten'. De kaart van de "genoeglijk kijkende Walcher- se boerenman" die in de oktober-Wete stond, leverde enkele reacties op. De heer A. Lampert uit Biggekerke meldt het volgende. De afgebeelde man was boer aan de Zuidbeekseweg bij Lamme- renburg, Vlissingen. De schuur van de boerderij is afgebroken, maar de woning staat er nog, bijna direct tegenover de ingang van de speeltuin Lammerenburg. De woning is in de loop van de tijd wel helemaal verbouwd. De 83-jarige heer M.L. Dellebeke uit Den Haag herkende de boerenman, want het is zijn schoonvader Jan Koole. Dellebeke schrijft dat Jan Koole op 10 augustus 1869 geboren is en op 23 april 1962 overleed. Tot 1911 had Koole een klein boerderijtje Jan Koole van Klein Lammerenburg.

de Wete | 2007 | | pagina 41