dat zo'n honderdvijftig personen zich had den aangemeld, mag deze keuze terecht worden aangemerkt als een schot in de roos. Op de valreep moesten voor dit grote aantal twee dubbeldeksbussen worden ingezet. Het aantrekkelijke programma begon vroeg op die eerste oktober 2006; sommige deel nemers waren al rond zes uur uit de veren! Terwijl het de avond ervoor nog pijpenste len regende, waren de weersomstandig heden op deze zaterdag optimaal: het was zonnig, de hemel was blauw en de tempe ratuur was heerlijk. Volgens planning werd even na tien uur de koffie met Vlaams ge bak geserveerd in de Salons Georges, een goede gelegenheid om even 'in te spelen'. Een uur later stonden de gidsen gereed voor een uitgebreide rondwandeling (zes groepen!). Dat de ene gids meer de na druk legde op specifieke aspecten dan de andere, moge duidelijk zijn. In de groep van ondergetekende werd veel uitleg ge geven over de historie en organisatie van de (Vlaamstalige) Universiteit van Leuven; deze drukt economisch en cultureel een flinke stempel op de stad. Ook het studen tenleven zelf (kamerhuur, pot en pint) kwam uitvoerig aan bod. Opvallend in de stad is de gedurfde combinatie van middel eeuwse bebouwing met moderne, strakke - zij het niet altijd even fraaie - gebouwen. Dit beleid wordt verdedigd, sterker nog: nadrukkelijk uitgedragen, onder het motto "Leuven, eeuwenoud, springlevend". De tocht leidde langs verscheidene univer siteitsgebouwen, waaronder de grote rechtsfaculteit. De diverse faculteiten zijn in meerdere, verspreid liggende gebouwen ondergebracht. Een zeer fraai, middel eeuws ogend doch recent (1921-1929) op getrokken gebouw is de Universiteitsbiblio theek aan het Ladeuzeplein. De belfortach tige toren herbergt een van de grootste beiaarden ter wereld. Nadat de gigantische collectie boeken en geschriften, sommige meer dan vijfhonderd jaar oud, tijdens de Eerste Wereldoorlog werd vernietigd, is met Amerikaanse schenkingen (te danken aan onder anderen president Herbert Stadhuis aan de Grote Markt, Leuven. (Foto K. Meertens) Hoover) het nieuwe gebouw tot stand gekomen en is ook de collectie boeken weer op sterkte gebracht. Wrang detail is dat deze nieuwe collectie opnieuw vernie tigd werd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Leuven heeft het zwaar te verduren gehad in beide wereldoorlogen. Steeds is geko zen voor wederopbouw in 'neo'-stijl. Uiteindelijk eindigde de rondleiding bij de parel op de Grote Markt: het laatgotische stadhuis, gebouwd tussen 1439 en 1469 door de bouwmeesters Van Vorst, Jan Kel dermans II en Matheus de Layens. Vermel denswaard zijn de 256 beelden, die pas na 1850 in de nissen aan de voor- en zijge vels werden aangebracht, zelfs met relatief recente personages. Facultatief kon de tegenoverliggende Sint- Pieterskerk, een voorbeeld van zuivere

de Wete | 2007 | | pagina 45