Activiteiten t 3a Stichting Landschapsbeheer Zeeland wordt ook nog steeds op kleinschalige wijze beoefend. Nieuwe technieken, bij voorbeeld de hangcultuur van mosselen, geven weer impulsen aan de bedrijfstak. Gaandeweg de lezing werd het publiek duidelijk gemaakt dat de visserij het steeds moeilijker krijgt als gevolg van verscherpte wet- en regelgeving, vangstquota, brand stofprijzen, de steeds grotere investeringen en schaalvergroting. Aandacht was er in ruime mate voor de menselijke achtergron den: de liefde voor het vak, de vrijheid, het harde werken en het voortzetten van eeu wenoude familietradities. Een goed voor beeld van het doorzettingsvermogen is het toch weer opzetten van de oestercultuur in Yerseke na de barre winter van 1963, waarbij vrijwel het gehele bestand aan platte oesters vernietigd werd. In de pauze bestond gelegenheid om het zeer fraai geïllustreerde (ontwerp en vorm geving De Drvkkery, Middelburg) en gede gen boek Vissen op Zeeuws Water van de inleidster in te zien en aan te schaffen. Daarna werd een zwartwit-voorlichtingsfilm van het ministerie van Visserij uit 1951 ver toond over de mossel- en oesterteelt, een werkelijk prachtig en uniek document. Na het zien van deze film waarvan maar één exemplaar bestaat, moet de kijker een gevoel van bewondering hebben gekregen over de werkwijze van en het omgaan met de natuur door de vissers. Het beeld dat de laatste jaren bij het grote publiek leeft als zouden de vissermannen uitsluitend op (financieel) gewin uit zijn en daartoe niets ontziend de natuur opofferen, mag door deze film toch genuanceerder worden bezien. KM Verborgen buitenplaatsen Walcheren was in de Gouden Eeuw bekend om de vele buitenplaatsen. Na de Gouden Eeuw raakten vele buitenplaatsen in verval. De meeste zijn grotendeels ver dwenen, slechts enkele zijn bewaard gebleven. Ook van de fraaie oude par ken is vaak niet veel meer over dan enkele restanten 'tij van een gracht of een uitgebreide erfbe- planting. De herkenbaarheid van de diver se oude buitenplaatsen neemt steeds meer af. Bovendien zijn eigenaren en gebruikers vaak niet goed op de hoogte van de waarde van het element. In de lezing die zal worden gehouden door mevrouw S. Dobbelaar, mede werkster van de

de Wete | 2007 | | pagina 48