derzoek in Zeeland. Dit boek is verkrijg baar bij het Zeeuws Archief voor 17,50. - Wat staat daar? Paleografie voor verge vorderden Het kunnen ontcijferen van oude hand schriften is van belang als u onderzoek doet in oude geschreven archiefbronnen. Charter met uithangende zegels, vijftiende eeuw. (Archief Borssele van der Hooge, 126. Foto: Zeeuws Archief) Dat kan zijn als u wat meer en specifiekere informatie over uw voorouders wilt vinden of als u onderzoek doet naar de geschie denis van uw woonplaats of streek of een onderwerp uit de geschiedenis verder wilt uitdiepen. Aan de hand van fotokopieën van teksten van Zeeuwse archiefstukken uit de periode van de 15de tot en met de 18de eeuw wordt u tijdens de cursus ver trouwd gemaakt met verschillende soorten oude handschriften. Naast paleografische aspecten besteedt de docent ook aan dacht aan de inhoud en de vorm van de archiefstukken en hun belang voor genea logisch en historisch onderzoek. Deze cur sus is een vervolg op de cursus Oud schrift voor gevorderden, maar wie door zelfstudie al een grote leesvaardigheid bezit, kan ook meedoen. Als cursusboek wordt gebruikt Werken met Zeeuwse bron nen, tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken. Dit boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief voor 13,40. De twee cursussen worden gegeven in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg. Beide cursussen duren acht avonden van 19.30 tot 21.30 uur. De eerste les van de cursus Genealogie voor gevorderden is op maandagavond 15 januari 2007 en de eer ste les van de cursus Paleografie voor ver gevorderden is op dinsdagavond 16 janu ari 2007. Het cursusgeld bedraagt voor elke cursus 115,- en voor ZVU-leden/ Vrienden van het Zeeuws Archief 98,-. De boeken dienen vooraf te worden aan geschaft bij het Zeeuws Archief. Kijk voor meer informatie op www.zeeuwsarchief.nl. U kunt zich aanmelden via het ZVU- bureau te Middelburg (Spanjaardstraat 51), Postbus 724, 4330 AS Middelburg, vu-zeel1 @csnet.nl, met gelijktijdige over making van het cursusgeld op giro 498653 ten name van ZVU te Middelburg, onder vermelding van naam, adres en cursus- naam en -plaats. Voor nadere inlichtingen over de cursus sen kunt u terecht bij het ZVU-bureau te Middelburg, tel. 0118-634800. Kleine cultuurhistorische elementen, het herstellen waard Een schuur zonder makelaar, een erf zon der bakkeet, varkenshokje of wagenhuis, een welput zonder kil en een toegang zon der hek... Steeds vaker zijn dit de feiten waarmee we te maken krijgen in Zeeland. Het landschap verarmt. De kleine elemen-

de Wete | 2007 | | pagina 51