ten delven als eerste het onderspit. Ze zijn niet meer in gebruik of staan in de weg, raken in verval en worden opgeruimd. Juist deze kleine elementen verfraaien ons landschap en geven elke streek van Zee land een eigen identiteit. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) wil in samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland, vrij willigers en ei genaren aan het behoud van kleine cul tuurhistori sche elemen ten in Zeeland werken. Afgelopen aardappelkelder jaar herstelde de stichting, via projecten, verschillende kleine cultuurhistorische elementen. Het ging daarbij meestal om elementen als toegangshekken, makelaars, varkenshok ken, bakketen, regenputten, welputten en dergelijke. Regelmatig doken er echter ook bijzondere elementen op, zoals een gas bron, een grenspaal, een aardappelkelder, een gevelornament, een windwijzer, een boerderijnaam of een hondenhok. Het herstel is niet altijd even makkelijk. Vaak zijn materialen of technieken gebruikt waarover men vandaag de dag niet meer beschikt. Na enig speurwerk en inzet van kundige bedrijfjes en vrijwilligers lukte het in de meeste gevallen toch de elementen in oude glorie te herstellen. Inmiddels zijn er al ruim honderd elemen ten hersteld, maar we zijn er nog lang niet. Vanaf 1 januari 2006 is er opnieuw geld ter beschikking gesteld om kleine cultuurhisto rische elementen te herstellen. Meedoen is eenvoudig. Eigenaren vullen een formulier in dat bij de Stichting Land schapsbeheer Zeeland te verkrijgen is. Een commissie beoordeelt de inzendingen en wanneer deze voldoen aan alle voor waarden, wordt contact gezocht met de eigenaar en wordt het element bekeken. Daarna is de eigenaar aan zet. Er moet een offerte worden gemaakt en wanneer deze in orde bevonden is, kan men aan de slag. Men mag ook zelf een bijdrage le veren aan de werk zaamheden. Elementen die voor subsidie in aanmerking komen, moeten klein zijn, historisch, uniek, op zichzelf staand en van landschappelijke waarde. Het mogen geen monumenten zijn. Tevens moet het element in de toe komst weer een functie vervullen en wordt van de eigenaren een bijdrage verwacht van vijftig procent. Voorwaarde is ook dat het element hersteld wordt in de oorspron kelijke staat. De eigenaren moeten dus kunnen aantonen hoe het er vroeger heeft uitgezien. ledereen die binnen de grenzen van de door de Europese subsidieregeling (Leader+) aangewezen gebieden valt, kan meedoen aan het project. Dit geldt voor het grootste deel van het Zeeuwse buiten gebied. Om precies te weten te komen of een element wel of niet binnen de regeling valt, worden kaarten en postcodelijsten gehanteerd. Met een telefoontje kan men dit te weten komen. Inzet van vrijwilligers is onmisbaar. Nu al hondenhokje

de Wete | 2007 | | pagina 52