Aardbeieneiland neemt een unieke plaats in onder de zandplaten in het Veerse Meer. Dit beschermde natuurgebied is niet in cul tuur gebracht maar heeft zich door natuur lijke processen spontaan gevormd. Na de afdammingen bleef de plaat permanent droogstaan en ontstond er alras begroei ing. De eerste plantensoort die hier welig tierde, was de aardbeienplant en dat ver klaart de naam die het eiland meekreeg. Tot slot De Omloop. Als enige van de Wal- cherse subeilanden is dit geen voormalige plaat. Even ten westen van haven De Piet - aan de Pietkreek - heeft men in het landschap, dat uit oud schor bestaat, een U-vormige geul uitgegraven waardoor er een stukje land aan de oever van het meer vrijkwam. De Oranjeplaat Hoort de Oranjeplaat - "het Plaatje", zoals het in de volksmond heette - bij het eilan denthema van dit artikel? In zekere zin wel. Het gebied is weliswaar geen eiland, maar ontleent zijn naam wel aan een zandplaat die in deze contreien tussen de toen anders gevormde eilanden Walche ren, Zuid-Beveland en het voormalige eiland Wolphaartsdijk lag. De plaat is ver noemd naar de uit de zeventiende eeuw stammende Oranjepolder. Deze kreeg de naam "Oranje" omdat de nieuwe polder bij Arnemuiden destijds viel onder het kroon domein. Het gebied dat ten noorden/noordoosten van de voormalige Sloedam even ten oos ten van Arnemuiden ligt, staat bekend als het Noord-Sloe. Toen het uit schorren, zandplaten en een stukje polder bestaan de gebied na de eerdergenoemde afdam mingen van 1960/'61 droog kwam te lig gen, heeft men het Noord-Sloe geschikt gemaakt voor landbouwactiviteiten. Vervol gens werden hier rond 1967 wegen aange legd ten behoeve van een toekomstig recreatieterrein en een vliegveld. Het recreatieterrein Oranjeplaat is in de loop der jaren uitgegroeid tot een jacht haven met daarbij een restaurant, een camping en een hotel. In het voorjaar van Het Aardbeieneiland in het Veerse Meer. (Foto Jaco Simons 2006 heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden hier een strandje laten aanleg gen, een unicum in de gemeente Middel burg. Vliegveld Midden-Zeeland - ook wel Zeeland Airport genoemd - werd er in 1968 gesticht en in 1970 officieel geopend. De Oranjeplaat is ook historisch interes sant. In 1847 werd het westelijke deel van de plaat, het schor, bedijkt. Zo ontstond de Bastiaan de Langepolder. In 1857 gebeur de hetzelfde met het zuidoostelijke deel, waardoor de Calandpolder werd geboren. Deze polder dankte zijn naam aan de uit Westkapelle afkomstige ingenieur en in specteur van waterstaat Zeeland, Abraham Caland. De beide polders was geen lang leven beschoren. Al in 1897 werd de Bastiaan de Langepolder verzwolgen door de zee en in

de Wete | 2007 | | pagina 7