de Schenge of de Schengekreek. De geul wordt doorsneden door de Muidenweg en een paar honderd meter verderop door een landbouwweggetje. Door middel van zogeheten duikers staan de verschillende delen van de geul met elkaar in verbinding. Overtollig water uit het omliggende gebied komt via deze kreek terecht in het Veerse Meer. Deze Walcherse Schenge kan makkelijk verward worden met de Wester- en Oos- terschenge in Zuid-Beveland. Vroeger behoorden deze geulen tot de zeearm de Schenge, die de scheidslijn vormde tussen het eiland Wolphaartsdijk en de kern van Zuid-Beveland. Nu zijn de drie waterlopen restgeulen. Het gebied Oranjeplaat/Calandpolder is het meest oostelijke stuk van Walcheren. Tot en met een andere restgeul, de Piet kreek of Geul de Piet, bevinden we ons op grondgebied van de gemeente Middelburg. Een flink deel van het Noord-Sloe behoort dus tot Walcheren. Op het bijgaande kaar tje is de grens duidelijk te volgen: vanaf de voormalige Sloedam loopt deze in noord oostelijke richting met een boog om vlieg veld Midden-Zeeland heen. Tussen de Calandweg en de Pietkreek zijn we op het meest oostelijke puntje van ons heem. Ver volgens loopt de grens met een paar kron kels over de noordoever van de Pietkreek in de richting van de reeds genoemde Spieringplaat en de Bastiaan de Lange- plaat. Staatsbosbeheer heeft een wandel route om de Pietkreek aangelegd. Geraadpleegde bronnen: - 'Encyclopedie van Zeeland', Middelburg 1982/1984. - F. Flagman en R. Kersbergen, 'Luchtfoto- atlas Zeeland', Landsmeer 2004. - A. van Haperen en G. Stooker, 'Aan de mon ding van Maas en Schelde', Middelburg 1999. - F.P. Polderdijk, 'De Oranjeplaat en de Basti- Het Schenge. (Foto Jaco Simons) aan de Lange- en Calandpolder'z.p. 1932. -H.L.F. Saeijs en K.O. Pavlicek, 'Vegetatie Aardbeieneiland 1973', Middelburg 1975. - Simons, 'Walcheren, wat anders', Vlissin- gen 2005. - M.H. Wilderom, 'Tussen afsluitdammen en deltadijken'deel 3, Vlissingen 1968. - Zeeuws Archief, Rijkswaterstaat Deltadienst, nr. 362.1, Directie Deltadienst Zuid, inv.nrs. 739, 744, 747, 748. Jaco Simons

de Wete | 2007 | | pagina 9