Spektakelstukken De openluchtspelen van het echtpaar Abeleven-Labberton Inleiding Voor De Wete van januari 2006 schreef mijn naamgenoot Ernst Braat een interes sant artikel over het echtpaar Abeleven- Labberton. Hij deed daarin een oproep hem meer gegevens te verschaffen over deze beide kunstenaars. Met dit artikel hoop ik mijn steentje bij te dragen. Ontworsteld In gedachten gaan we terug naar 1946. Op heel Walcheren, dus ook in Vlissingen, was de wederopbouw gestart. Er werd puingeruimd, er werden huizen schoonge maakt en het normale leven begon zich enigszins te herstellen. Ondanks alle werk zaamheden was er tijd voor ontspanning. Vrijwel wekelijks waren er dansavonden, de bioscopen deden goede zaken en het verenigingsleven bloeide als nooit tevoren. Het hoogtepunt van de festiviteiten was de jaarlijkse Koninginnedag, die toen op 31 augustus - de verjaardag van koningin Wilhelmina - werd gevierd. Onder auspiciën van de Bond van Buurt verenigingen Vlissingen en Oranje werd die dag het openluchtspel Ontworsteld opgevoerd. Het was geschreven door het kunstenaarsechtpaar Wim Abeleven en Wil Abeleven-Labberton. Het spel gaf in zes tien taferelen een beeld van Vlissingen in de jaren 1939-1945. Het begon met een ode aan Vlissingen en ging verder met een aantal thema's: de mobilisatie, de oorlog, de bevrijding en de wederopbouw. De centrale figuur in het spel was Michiel de Ruyter, vertolkt door notaris Verhagen die de verbindende teksten de clameerde. Bepaalde passages, zoals ge dichten uit de bundel Vergaarde Scherven van Wil Abeleven-Labberton, werden uitge sproken door de Vlissingse Stedenmaagd in de persoon van Corrie Groen. Aan het spel werd deelgenomen door ongeveer vijfhonderd vrijwilligers. Na werk tijd, vooral in de dagen vlak voor de opvoe ring, werd er in de Scheldehal druk gere peteerd. Het optreden werd begeleid door een koor en een orkest onder leiding van de Middelburgse dirigent Jan Kuiler. De geluidsregie was in handen van de beken de AVRO-presentator Jan Boots. Reclame In diverse kranten werd de bevolking door middel van advertenties van het spektakel op de hoogte gebracht en tegen de datum van opvoering was het stuk het gesprek van de dag. Er was niet alleen belangstel ling voor in Vlissingen, maar ook in de rest van Walcheren, op de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen. In de advertenties werd melding gemaakt van extra bus- en bootverbindingen na afloop van de voor stelling. Via de AVRO kreeg het spel ook landelijke belangstelling. Die omroep maakte enkele dagen voor de opvoering geluidsopnamen in het Concertgebouw en de Scheldehal, die op Koninginnedag als klankbeeld werden uitgezonden. Toegangskaarten kon men vooraf kopen. In Vlissingen onder andere bij sigarenma gazijn Ter Meulen, in Middelburg bij boek handel Van Benthem Jutting en in Goes bij modemagazijn Gerritse. De prijzen varieerden van 0,75 tot 2,50. Voorbereidingen Enkele dagen voor de opvoering werd de Oprit naar de boulevard voor verkeer afge-

de Wete | 2007 | | pagina 23