daarvoor vier of vijf maanden kastelein geweest op de hofstede van de erfgena men van Cornelis van Lodesteijn, gelegen onder de heerlijkheid van Serooskerke, waar de vader van de predikant, Daniël Scheurwater uit Middelburg, administrateur van was. Bij 'kastelein' moeten we niet denken aan iemand die borrels inschenkt. In die tijd was dat iemand die de zorg over een hof was toevertrouwd. Omdat in het begin van 1731 was gebleken dat Piet ontrouw was en zijn taak niet naar beho ren deed, was hij door Scheurwater "weg- gejogen sonder dat aan hem was betaald eenige huurloon en costgeld". Omdat hij hier geen genoegen mee nam, was Piet op 4 februari naar de landsvierschaar in Veere gestapt om Scheurwater aan te kla gen. Hij deed dat in Veere omdat Seroos kerke onder de jurisdictie van deze stad viel. Een week later was een koopmans bode naar Middelburg gestuurd om de boodschap over te brengen. Doch Scheur water senior dacht anders over de zaak en had Piet aangeklaagd bij het landrecht in Middelburg wegens schade die door "wan- devoir en verwaarlosen van veele saken" op het hof was ontstaan. Toen Piet hiervan had vernomen, was hij zo kwaad gewor den dat hij in de derde week van februari een rekest indiende bij het Veerse stads bestuur met het verzoek om Scheurwater te gelasten het proces in Middelburg te beëindigen. Als hij toch meende hem iets ten laste te moeten leggen moest hij dit maar doen bij de landsvierschaar in Veere. Om Scheurwater ervan te overtuigen dat het hem hoog zat, had hij het bewuste briefje in de tuin van diens zoon gegooid. Verbannen Maar het pakte anders uit dan Piet Geldof had verwacht. Nadat de dominee van de bedreiging aangifte had gedaan, werd Piet opgepakt en overgebracht naar de Mont- foortse toren in Veere. Daar werd hij door de schout verhoord in aanwezigheid van de commissarissen die met de rechtspraak in Veere waren belast. Maar omdat Piet halsstarrig bleef ontkennen het briefje ge schreven te hebben, konden ze niets anders doen dan hem vrijlaten. Zo zat de rechtspraak vroeger nu eenmaal in elkaar. Maar het stadsbestuur, dat van de zaak op de hoogte werd gebracht, besloot op 28 april dat Piet binnen tweemaal 24 uur het gebied dat valt onder de jurisdictie van Veere moest verlaten en er niet meer terug mocht komen. De secretaris maakte van deze resolutie een afschrift en een stads bode bracht het afschrift naar Vrouwenpol der om het aan Piet te overhandigen. Wraak Aanvankelijk gaf Piet Geldof gevolg aan het bevel, omdat met zware straffen werd gedreigd als hij zich er niet aan hield. Maar na verloop van tijd lapte hij het bevel aan zijn laars en liet zich af en toe weer in Vrouwenpolder zien. En zijn wrok was er niet minder op geworden. Op 2 juni 1731 deed dominee Scheurwater een ontstellende ontdekking. De fraai aan gelegde tuin achter de pastorie was volle dig geruïneerd. Die nacht had een onver laat een groot aantal vruchtbomen omge hakt. Tussen de ravage werd een briefje gevonden met de mededeling dat de predi kant nog veel meer onheil stond te wach ten als aan de schrijver de huur niet zou worden betaald. Ook nu weer was het briefje niet ondertekend. Voor zover we kunnen nagaan, liet de pre dikant de gebeurtenis ditmaal voor wat ze

de Wete | 2007 | | pagina 35