Nieuwe uitgaven 'k heleze Omdat een behandeling met petroleum en azijn enorm stonk, deed men dat meestal 's avonds. Men hoopte dat de ergste stank de volgende morgen was verdwenen. Burgemeester J.L. Dregmans schreef in Koudekerke in december 1944 een ver plicht onderzoek voor naar het voorkomen van luis bij kinderen tussen vijf en twaalf jaar. "Helaas heeft de praktijk bewezen, dat dergelijk onderzoek niet overbodig is. Reeds eenige jaren heeft dit onderzoek min of meer regelmatig plaats en met goed resultaat", aldus de burgemeester. Met het onderzoek werd in december 1944 begon nen en het eindigde in maart 1945. Het werd uitgevoerd door de Vereniging Het Groene Kruis. Van de 106 onderzochte kin deren in december 1944 hadden er acht, die uit vijf gezinnen kwamen, hoofdluis. In maart meldde de zuster van Het Groene Kruis: "De enkele gevallen die te behande len waren, zijn geheel afgewerkt." In het Woordenboek der Zeeuwse Dialec ten staan veel uitdrukkingen en gezegden die betrekking hebben op 'luzen'. Jan Vader (1875-1966) noemt er een, die er niet in staat. Iemand die in zijn haar zat te krabben, kreeg spottend te horen: "Bin jie je béésten an 't verweien?" Met 'béésten' wordt in de boerenstand vee bedoeld. Het vee moest, nadat de wei was kaalgevre ten, naar een andere wei worden gebracht. Door in je haar te krabben, verplaatste je de hoofdluis, als je die had! Van mijn moeder hoorde ik het volgende raadseltje: "Achter j'n oren bin ze gebore, op je krune lope de brune en in je nikke lope de dikke. Ra ra, wat zijn dat?" Het antwoord spreekt voor zich. Ook de schrij ver van Het Zeeuwse Volksraadsel, W. Gel dof, noemt een raadsel dat in deze catego rie thuishoort: wat is het hoofdvermaak in Middelburg? Het antwoord is: als de luizen bij de mensen op het hoofd dansen. Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: - M.P. Dieleman, 'Behoudens nieuwe aanspoe lingen is alles geborgen', 2004. -W. Gabriëlse, "t Oude Westkappelse leefpa troon', 1986. - W. Geldof, 'Het Zeeuivse volksraadsel', 1950. - J.L. Kool-Blokland, 'De zorg gewogen'1990. - 'Woordenboek der Zeeuwse Dialecten', 1974. - 'Supplement Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten', 2003 Koekoek, Schietebroek Tegenwoordig hebben kinderen niets te klagen wat hun ontspanning betreft. Ze hebben speelgoed, computerspelletjes, elektronica en noem maar op. De kinderen van vroeger hadden dit allemaal niet, maar om nu te zeggen dat er daardoor minder gespeeld werd, dat zeker niet. Het boek Koekoek. Schietebroek geeft een impressie van de kinderspelen die in Zee land werden gespeeld. Terecht wordt al in de inleiding opgemerkt dat het geen uitput-

de Wete | 2007 | | pagina 41