opgerichte Christelijke H.B.S. voor Walche ren, de voorloper van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren. De heer Cornelisse is van mening dat de betekenis van de oprichting van de Chris telijke H.B.S. voor Walcheren voor de emancipatie van kinderen uit traditionele christelijke milieus een aparte sociologi- Dam Noordzijde, ca. 1928. Zeeuwse Biblio theek, Beeldbank) sche studie waard is. Tevens pleit hij ervoor om in een dergelijke studie ook de visie te memoreren die de oprichters van de school bewogen heeft om dit, voor de ontwikkeling van de Walcherse jeugd zo essentiële project aan te pakken. Zelf was hij een van de eerste leerlingen en hij herinnert zich nog levendig de limo nade die werd uitgedeeld tijdens de ope ning van de school op de eerste etage van sociëteit De Vergenoeging op de Markt. De christelijke hbs is twee jaar op Dam 61 gevestigd geweest. Daarna verhuisde de school naar een noodschool in de Elzen laan. De heer Cornelisse heeft de over gang van het met eikenhout en marmer ingerichte patriciërshuis naar de met spaanplaat beklede lokalen aan de Elzen laan niet als een vooruitgang ervaren: "Waarschijnlijk verklaart dat waarom ik me meer herinner van de eerste twee jaar dan van de latere vier. Een van de voorvallen die ik nooit zal vergeten was dat ik een keer mijn boekentas, met Bosatlas, met een iets te forse zwaai in plaats van op de kademuur, eroverheen in het Dok gegooid heb. Dankzij het feit dat er toen nog boom stammen van de firma Alberts in het Dok verwaterd werden kon ik, balancerend op de boomstammen, mijn boekentas nog net op tijd opvissen. Mijn hele schoolcarrière hield de door het water vervormde Bos atlas de herinnering aan deze daad van jeugdige onbezonnenheid levend." "Een andere goed afgelopen gebeurtenis was de implosie van een glazen kolf bij een scheikunde- of natuurkundeles in een lokaal dat als een amfitheater was inge richt op de eerste of tweede verdieping. De amanuensis, de heer Jobse, die in een huis in de tuin achter de school woonde, kon zich na een waarschuwingskreet van de leraar nog net op tijd dekken en geluk kig werd ook geen van de leerlingen door de rondvliegende glasscherven gewond. In het eerste jaar kregen we tekenles van meneer Klarenbeek, een oudere heer die een heel karakteristiek brilletje met halve glazen droeg. Ik vermoed dat dit dezelfde heer Klarenbeek is die afgebeeld staat op de foto uit 1928 met de leraren van de Han delsschool in het artikel van Tine Visser." "Het patriciërshuis Dam 61 heeft voor mij een bijzondere gevoelswaarde omdat het

de Wete | 2007 | | pagina 46