gesprekken op met de inleidster. In de glorietijd van deze buitens, rond 1750, was maar liefst een achtste deel van het eiland Walcheren bedekt met buiten plaatsen. Rond 1800 is een aantal daarvan omgezet in een meer landschappelijke stijl, zoals Ter Hooge. In de Franse tijd ging het snel bergaf- de Wereldoorlog, waarin Walcheren onder water kwam te staan, en de daaropvolgen de ruilverkaveling, zijn er nog maar weinig restanten te vinden van de fraaie oude bui tenplaatsen met het vele groen. Veel boerderijnamen herinneren nog aan vroeger ter plaatse gelegen buitenplaat sen, en restanten van grachten, vijvers, De buitenplaats Steen-Hoven in volle glorie (na 1660), ten westen van Middelburg. De tui nen en parken waren vaak ontworpen in geo metrische vormen. (Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata, Cronyk van Smallegange.) waarts met de Walcherse buitenplaatsen. De handel stokte en veel buitenplaatsen werden verkocht en omgevormd tot land bouwgrond. In 1824 werden er nog maar 24 buitens op het eiland Walcheren geteld. Na de Twee oprijlanen en oude tuinornamenten verwij zen naar een rijke historie. Deze teloorgang riep de vraag op wat er gedaan kon worden voor het behoud en de leefbaarheid van de buitens die nu ver scholen in het land staan. In het voorjaar van 2006 organiseerde de Stichting Land schapsbeheer Zeeland in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land een minisymposium over verborgen buitenplaatsen. En afgelopen najaar is er een projectgroep gevormd om samen met

de Wete | 2007 | | pagina 50