50 www.zeeland.nl/chs De Cultuurhistorische Hoofdstructuur van Zeeland Met opzet is de naam van de CHS-website bovenaan dit artikel geplaatst en vet afge drukt om speciale aandacht te vragen voor deze unieke bron van informatie. Mevrouw M. Geerts, beleidsmedewerker van de Provincie Zeeland, hield op 21 maart j.l. voor een veertigtal leden een presentatie, waarin een groot aantal facetten van deze site belicht werd. De Zeeuwse delta staat bekend om zijn prachtige omgeving. In vergelijking met andere delen van Nederland is Zeeland een groen-blauwe oase van rust. Veel van die kwaliteiten zijn te danken aan de ont staansgeschiedenis van de provincie: de vele historische dorpskernen, de slingeren de dijkjes, kreken, vliedbergen en de diver siteit in landschapselementen. Bij nieuwe ontwikkelingen is daarom een zorgvuldige benadering van deze kenmerken van belang. Maar dan dient wel vastgesteld te worden wat al die waardevolle karakteris tieken zijn en waar ze zich bevinden. Dat is het doel van de CHS, de Cultuurhistori sche Hoofdstructuur Zeeland. De Cultuurhistorische Hoofdstructuur zet de tastbare restanten van die Zeeuwse geschiedenis op kaart. Alle elementen die nog refereren aan de ontwikkeling van Zeeland zijn in een database opgenomen. Er zijn foto's gemaakt en de elementen zijn allen beschreven. Via de kaart is direct dui delijk welke elementen zich waar bevin den. De 'dragers' van de omgevingwaarde zijn de verschillende (steden)bouwkundige, archeologische en historisch-geografische elementen. Alleen de elementen die nog duidelijk aan wezig zijn in het hedendaagse landschap, zijn in de CHS opgenomen. Dit heeft alles te maken met het primaire doel: bescher men wat nog resteert. Het verleden van Zeeland zal hierdoor ook in de toekomst zichtbaar blijven. Daarnaast biedt de CHS mogelijkheden om de cultu rele identiteit van een dorp, stad of regio te behouden. Daarmee wordt voorkomen dat verschillende gebieden meer en meer op elkaar gaan lijken. Bovendien hebben alle mensen wortels nodig om stevig in het heden te staan en met vertrouwen naar de toekomst te kunnen kijken. Deze band met het verleden kan extra scherp worden ervaren door de vele gebouwen en verge zichten die van deze historie getuigen. De Zeeuwse CHS kan op internet geraad pleegd worden met vragen als: "waar staat iets, wat is er zoal in een bepaald gebied aanwezig (boven- en ondergronds), en welke informatie is er over een element beschikbaar?" De website is gericht op het snel en gemakkelijk beantwoorden van dergelijke vragen, en wel op een gebruiks vriendelijke manier. Ga er maar eens mee aan de slag, zoom via een luchtfoto maar eens in op een willekeurig object en stel uw vragen via de 'knoppen'. Als u 'gewoon' nieuwsgierig bent naar uw eigen omge ving, klikt u een bijzonder labeltje aan; de CHS biedt een schat aan informatie! Maar... mocht u ontdekken dat er informa tie ontbreekt in de CHS en dat er onder tussen reeds elementen gesloopt zijn, dan hopen wij dat u meewerkt om de CHS up- to-date te houden. Plaatsing van informatie zal serieus worden overwogen! Hiertoe, maar ook voor specifieke vragen, kunt u terecht op het adres chs@zeeland.nl. Karei Meertens

de Wete | 2007 | | pagina 52