Den Hoffhond Een markant huis in de Middelburgse Molstraat Vader en Van Voorst Op 1 juni 1793 overleed Johannes van Voorst, 51 jaar oud. Hij was "Opper-Equi- pagemeester" van de Kamer Zeeland van de VOC. Na zijn overlijden moest zijn wedu we Catherina Bonneel (data van geboorte Het pand Den Hoffhond aan de Molstraat in Middelburg, (coll. P.J.A. van Voorst Vader) en overlijden zijn onbekend) de fraaie ambtswoning aan de Maisbaai 6 verlaten. Volgens het Middelburgs archief moest zij in 1795 belasting betalen omdat zij een huis in de Molstraat in bezit had, dat zij dus tussen 1793 en 1795 moet hebben gekocht. Dit huis is later eigendom gewor den van haar jongste dochter, die in 1798 in het huwelijk trad met W.L. Vader, schout en ontvanger te Wissenkerke (Noord-Beve land). De oudste dochter heette Johanna Hen rietta (1772-1796). Zij trouwde in 1793 met een rechter Philipse, die al op 28-jarige leeftijd president van de rechtbank te Mid delburg werd. Helaas stierf Johanna Hen rietta al spoedig, na haar tweede kraam bed. Na de dood van de weduwe Van Voorst- Bonneel zal het huis zijn bewoond door de enige ongehuwde dochter, Maria Jacoba. Ook van haar zijn geboorte- en sterfdata onbekend. We weten van haar bestaan alleen af, omdat zij in de familiebijbel van het echtpaar Vader-van Voorst als getuige werd genoemd bij de doop van hun kinde ren. Een populaire dominee In 1868 werd het huis aan de Molstraat nummer 19 door twee zusters Vader (bei den wonende te Wissenkerke) verkocht. Het stond sedert de zeventiende eeuw bekend als Den Hof(f)hond(t). De oudste verkoopster was Catharina Johanna Vader (1809-1886). Zij was een groot bewonderaarster van de schrijver- dichter ds. J.J.L. ten Kate (1809-1888), predikant te Middelburg. Op de buiten plaats Sorgwijck, waar Ten Kate geregeld kwam logeren, liet zij voor hem een apart closet bouwen, zodat hij niet gehinderd kon worden door vrouwelijke geurtjes. Noord-Beveland had 's zomers vaak

de Wete | 2007 | | pagina 16