Walchers dialect 'k hezoenge tende studie of onderzoek is naar typisch Zeeuwse kinderspelen. Daarvoor mist het diepgang. Het is ook niet de bedoeling van dit boek. De bedoeling van dit rijkgeïllus- treerde boek is een sfeerbeeld geven van Zeeuwse kinderspelen. Wie kent ze ten slotte niet uit zijn jeugdjaren, de typische buitenspelen als koenkelen op oudjaer of Tolletjes, outermaeltje of aontjedol. (Illustratie uit het besproken boek, pentekening Jo Jobse) vogel'uusjes uut'aele en als het wat war mer werd ging je baaiere of zwemme in 't puutewêêltje. Aan al deze typische kinderspelen wordt in dit boek aandacht geschonken. Van Wien is d'r an (aftelversjes) tot winterspelletjes. Het komt allemaal aan bod. Interessant is ook dat al lezend de regionale verschillen binnen de Zeeuwse kinderspelen nadruk kelijk naar voren komen. Jammer is wel dat er vooral voorbeelden in het boek worden genoemd die betrekking hebben op het Zeeuws-Vlaamse, Thoolse en Zuid-Beve- landse en dat het Walcherse een beetje achterblijft. Toch is het een leuk, prettig te lezen boek dat bij velen van ons jeugdher inneringen zal oproepen. Het boek is door de Zêêuwse Dialect Verê- nigieng (ZDV) uitgegeven ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan in 2005. Het is rijk geïllustreerd en telt 187 bladzijden. Dennis van Nieuwenhuijzen Koekoek, Schietebroek, 187 pag., uitg. ZDV, ISBN 9789080598539, winkelprijs 15,-. In 1955 dichtte Jan de Veugd uut Vlissien- ge (hebore in Veere) een versje over een boerenerrebeier die een dagje n? Amster dam hieng. Den errebeier hieng weg mee een beuze vol held, mae kon de verleidien- ge van de hröte stad nie wïstae. Berooid en mee een 'oute kop kwam un 's aevuns wï trug op 't of. In 1975 zoeng Alexander Curly over Guus die nir 'uus mog komme omdat de koeien "op sprieng'n stoenge". Guus ei vee weg van de boerenerrebeier. Een boerenerrebeier [wijze: Oh, oh, dat was me toch een feest!] Een boerenerrebeier, die hoeng is nae de stad Ie wou wel is heniete, dus dat beloofde wat! Ie hoeng toen mee de trein mee, nae 't mooie Amsterdam Ie zoeng zö aord un kon op 't voorbalkon di van de tram:

de Wete | 2007 | | pagina 42