Het is bekend dat in 1293 een inlaagdijk werd aangelegd van Vlissingen naar Dis hoek. Dishoek ontleent er zijn naam aan (Dijkshoek). Werd de Duundiek eraan gekoppeld? Was het een verlengstuk ervan? Welke dijk lag er eerst? Het dijkje is nog goed te zien. Het begint even ten noorden van het oude hotel Zee duin, bij Dishoek. De noodboerderij, nu vakantieoord 't Hofje, aan het eind van de Strandweg, noordelijk van Dishoek, ligt bovenop het dijktracé, dat hier uitgevlakt is. Als je tegenover 't Hofje het weggetje naar het pompstation ingaat, zie je het dijkje aan de rechterkant, tussen het fiets pad en dit weggetje. Deze dijk, eigenlijk meer een kade, loopt verder door de bosrand langs het vroon. Ook het vakantiehuis De Wigwam ligt op het daar eveneens geëgaliseerde tracé, net als het vroegere huis van Terwoert, het laatste huis aan het eind van de Vroonweg bij Klein-Valkenisse. Daar tegenover, waar ooit een boerderijtje stond, is het terrein verkaveld. Lopend langs het smalle bos pad (vanuit de Vroonweg komend voor de slagboom rechtsaf) is het dijkje in volle glorie te zien juist naast het paadje. Hier is aan de buitenkant nog de boezem goed waarneembaar tot aan de tankversperring, die bestaat uit drie rijen piramidevormige betonnen obstakels. Daar voorbij is er nog slechts een welving in het terrein te zien die achter het eetcafé Valkenisse zoetjes aan vervlakt in het bosje om bij Groot-Val- kenisse in het duin te verdwijnen. Op de veldnamenkaart Biggekerke van de Links: de restanten van de Duundiek zijn deels te volgen over een smal bospaadje. Rechts: tussen Klein- en Groot-Valkenisse wordt de Duundiek doorsneden door de later aangebrachte tankversperring van de Atlantik- wall. (foto's Jo Jobse) Heemkundige Kring Walcheren is het dijkje niet ingetekend, wat jammer is. Wel wordt daarop het bronnendal van de waterleiding abusievelijk als vroondiekje aangemerkt. Henk Barentsen Geraadpleegde literatuur: - 'De veldnamen van Biggekerke en Zoutelan- de'samengesteld door M. Kooiman. Uitg. Heemkundige Kring Walcheren 1984. - K. Wielemaker, 'Biggekerke'. Uitg. Le Cointre 1903.

de Wete | 2007 | | pagina 23