MAANDBOEKJE, Januarij 183 O, veer op Nieuwland wordt opnieuw ver pacht aan de hoogste bieder. Dit is de plaatselijke heel- en vroedmeester dokter Joseph Hendrik van Opdorp, voor 154,— per jaar. Als borgen voor hem treden op zijn te Arnemuiden wonende schoonvader Pieter Zwigtman en de in de Oranjepolder wonende Jacobus van 't Westeinde." En in 1828: "Nadat de commissie (de wet houders Van Eenenaam en De Marée en raadslid Wisse) zich opnieuw beraden heb ben, wordt gekozen om de zogenaamde Schuttershofweide, gelegen aan de oost zijde van de stad, als begraafplaats aan te wenden. De Schuttershofweide is tot november 1829 verpacht aan de heel meester Van Opdorp." Diergeneeskunde Van Opdorp was ook geïnteresseerd in de behandeling van zieke dieren. Hiertoe had hij contact gezocht met professor A. Numan, directeur van de Veeartsenijschool in Utrecht. In zijn laatste brief aan Numan (20 maart 1830) spreekt hij zijn zorg uit over de gezondheid van de bevolking: "Wat het menschen voedsel betreft: de witte boonen zijn zoo onoogelijk dat ondanks de groote armoede vele boeren dezelve niet aan de behoeftigen durven uitdelen - andere armen eeten dezelver a contre coeur. De ingelegde groene boonen en snijboonen [die indertijd kromgegroeid en vol bruine vlakken waren] weet men niet gaar te koken en smaken niet." "Iets over ziekten bij menschen: sedert de vaart weder open is en onze vischleursters weder verplicht zijn de visch binnen Mid delburg te smokkelen door dezelve op het bloote lijf te binden sedert regent het weder metrorrhagiae3 en abortus. Daar ik trachten wil aan eene onzer hooge schooien per publieke promotie den doctoralen graad te verkrijgen en de metrorrhagia ten onder werp mijner dissertatie heb gekozen zoo verschaft zulks voor mij eene zeer schoo- ne gelegenheid tot het opzamelen van waarnemingen. Het is echter eene schan de voor de menschheid - ik ben er openlijk (zonder achter het te schuilen) in het alge- GENEESKUNDIG VERZAMELD DOOR do Oio TAH ©lp©©»®, Heel- en Vroedmeealer te Arnemuiden,. i Uv. r.r.i. n v j T*"A 1 r.t'.F.r." Tr BREDA, ter Drukkerij een F. P. STERK. Titelblad van het 'Geneeskundig Maandboekje' verzorgd en uitgegeven door J.H. van Opdorp. meen nieuws- en advertentieblad voor uit gekomen - maar burgemeesters' van Mid delburg blijven doof. Nemen die heeren dan alles op hun geweten en geloven ze aan geen vergelding die eenige troost voor lijdenden?" Epiloog Van Opdorp was een intelligente man,

de Wete | 2007 | | pagina 29