Van Zorgvrij tot Buitenrust Buitenplaatsen en herenhuizen langs de Oude Vlissingseweg Voordat de Nieuwe Vlissingseweg werd aangelegd, rond 1870, was de Oude Vlis singseweg een belangrijke verbinding tus sen Middelburg en Vlissingen. Het is nog steeds een hardnekkig misverstand dat de weg door Napoleon aangelegd zou zijn, hoewel hij toen verbreed of verbeterd kan zijn. Als doorgaande route naar Vlaande ren zal het ook een vrij drukke verkeers weg geweest zijn, althans voor die tijd. Dit blijkt onder meer uit de talrijke pleister plaatsen die toen aan de weg gelegen waren. Alleen al op Groot Abeele waren er drie. Verder ook nog één op Klein Abeele, op de splitsing met de huidige Reijersweg, en nog verscheidene andere in Oost-Sou burg. De Oude Vlissingseweg was een van de eerste wegen op Wacheren die bestraat werden, namelijk al in de zeventiende eeuw. De weg tussen Middelburg en Kou- dekerke was zelfs in de negentiende eeuw nog een zandweg. De Oude Vlissingseweg is mede door zijn kronkelige vorm en de vele bomen en struiken (meidoorns) altijd een fraaie weg geweest. Door vroegere historieschrijvers werd de weg al geroemd om zijn natuur schoon. Vooral in de buurt van grote ste den stonden langs dit soort toegangswe gen veel buitenplaatsen of herenhuizen. Soms werden ze alleen als zomerhuis ge bruikt en dan speelhof genoemd. Veel eigenaars hadden bovendien in de stad zelf nog een riante woning waar ze 's win ters vertoefden. Ook aan de Oude Vlissingseweg hebben veel van dergelijke landhuizen gestaan. Het leek me interessant om eens na te gaan hoeveel het er geweest zijn, waar ze stonden of nu nog staan en welke informa tie over de bewoners terug te vinden is. Over de meeste huizen is in oude bronnen helaas erg weinig te vinden, dit in tegen stelling tot buitenplaatsen als Ter Hooge en Der Boede. Desondanks is het me - mede dankzij de medewerking van een aantal huidige bewoners - toch gelukt een vrij uit gebreid verhaal te schrijven. In gedachten maken we een wandeling in het midden van de negentiende eeuw en we beginnen onze huizentocht vanuit Mid delburg. Via de Vlissingsepoort (bij de hui dige Schroebrug) gaan we over een lange ophaalbrug de gracht over en komen uit op de Vlissingsesingel. Rechts van ons, in de hoek van de Vlissingseweg en de Schroe brug, ligt in een bosrijk gebied onze eerste buitenplaats, Zorgvrij. Zorgvrij Zorgvrij is een mooie naam voor een bui tenplaats maar of het daar in werkelijkheid altijd vrij van zorgen was valt te betwij felen. Het moet een prachtig landgoed zijn geweest met bossen, vijvers en een moes tuin, in totaal twee hectare groot. De ge schiedenis van de buitenplaats gaat terug tot de zeventiende eeuw. Het had toen een andere, zelfs nog mooiere naam, namelijk Paradijs. Volgens een akte van 16 februari 1656 werd het hofje Paradijs verkocht aan Abra ham van den Heuvel, predikant te Middel burg. In 1783 werd het speelhof met huis Paradijs verkocht aan Joos van den Broe- cke. Op 9 april 1825 kocht Abraham Fok ker ten overstaan van notaris J. van den Broecke Zorgvrij met weiland en ververij. Ruim een jaar later verkocht de weduwe

de Wete | 2007 | | pagina 9