Gealimenteerde bedeelden J.H. van Opdorp, heel- en vroedmeester te Arnemuiden Josephus Hendrikus van Opdorp (1797- 1842) had al een bewogen jeugd achter de rug toen hij zich in 1821 als heel- en vroedmeester in Arnemuiden vestigde. Hij was geboren op 1 april 1797 te Antwerpen als zoon van Franciscus Xaverius van Opdorp en Henrica Elisabeth van den Bergh. Zijn vader was geboren en ook gestorven in Bergen op Zoom. In deze stad werkte hij als horlogemaker en goud en zilversmid. Het is niet bekend waarom de familie tijdelijk in Antwerpen, en wel op het adres Pont de Saint Jean, heeft gewoond. Joseph van Opdorp was een eigenzinnig man met veelzijdige interesses. Hij ver diepte zich in bijzondere geneeswijzen, was ook geïnteresseerd in de behandeling van zieke dieren en vertaalde Franse boe ken. Ook is het Geneeskundig Maand boekje (1830) van zijn hand. Het leven in Arnemuiden was voor hem niet gemakkelijk, want veel mensen bleven hun Middelburgse arts trouw en namen er aanstoot aan dat hij onverschillig stond tegenover het geloof. Hij was een veelzijdig mens maar bovenal een omstreden arts. Opleiding en militaire periode Joseph genoot van januari 1813 tot mei 1814 een medische opleiding tot chirurgijn in het Frans Militair Hospitaal te Bergen op Zoom. Hij was eerst volontair, maar bij de bestorming van deze Franse vesting in de nacht van 8 op 9 maart 1814 door de Engelsen, nam Van Opdorp al actief deel als chirurgijn aan Franse zijde onder de orders van Blancel. Op 30 maart 1815 slaagde Joseph voor het examen derde chirurgijn der Marine en op 20 februari 1816 voor dat van chirurgijn derde klasse voor de Marine.' Op de vraag welke talen hij kende antwoordde de kan didaat: "De Hollandsche, de Fransche, een weinig Engelsch en de Latijnsche kunstter men." Op 3 juni 1815 werd hij als derde chirurgijn aangesteld en geplaatst bij de equipage van het oorlogsschip Nassauen op 29 april 1816 werd hij aangesteld als chirur gijn derde klasse in het vaste korps officie ren van gezondheid van de Koninklijke Marine tegen een jaarsalaris van 400,-. Ter vergelijking: het jaarsalaris van een opperchirurgijn met als rang kapitein-luite nant bedroeg 2700,-. Een chirurgijn derde klasse was in rang gelijkgesteld met een adelborst der tweede klasse. Op 31 maart 1816 vertrok Joseph van Opdorp met de Nassau van Vlissingen via Rio de Janeiro naar Nederlands Oost-lndië en op 26 november 1819 keerde hij, na een avontuurlijke reis, weer terug. Arts te Arnemuiden Van Opdorp werd op 15 augustus 1820 zowel in 's-Hertogenbosch als in Middel burg toegelaten tot het uitoefenen van de medische praktijk. Mogelijk heeft hij daar voor, na zijn terugkomst uit Indië, nog een aanvullende opleiding in België gevolgd. In Arnemuiden was in die periode geen arts gevestigd. De gemeenteraad meldde in 1819 in zijn notulen dat men graag een bekwaam heelmeester in de gemeente, naast Arnemuiden ook nog Nieuw- en Sint Joosland en Kleverskerke, zag komen. Arnemuiden was in het verleden belangrijk als centrum voor scheepvaart en koophan del. Het behoorde als Hanzestad (1418) tot

de Wete | 2007 | | pagina 24