Activiteiten y\ aS| M J" \w/ nen worden geëxposeerd. Welke keuze ook wordt gemaakt, met of zonder comple terende plastische herstellingen, elke keuze zal altijd verschillende consequen ties hebben voor het 'zicht' van de stad- huisbeelden. In het Zeeuws Tijdschrift, jaargang 56 nr. 1/2, staat een artikel over de Veerse stad- huisbeelden van Carolien van der Star en kunsthistoricus Harry Tummers. Zaterdag 29 september 2007 Buitenheemse excursie Den Haag Dit jaar gaat de buitenheemse excursie naar Den Haag. Maar... niet het Den Haag van het Binnenhof, of van de Ridderzaal, of van de koninklijke paleizen. Had gekund natuurlijk, want die zijn ook zeker de moei te waard. Maar wij hebben ervoor gekozen om u eens een 'andere kant' van Den Haag te laten zien. En wel de 'Indische kant'. En de stad gezien vanaf het water. Altijd goed voor een verrassende andere blik op bekende routes. Ook bezoeken we Sche- veningen, een totaal andere cultuur dan het Haagse, als vissersdorp, maar in de twintigste eeuw dichtgeslibd tegen Den Haag aan. Ons Indische verleden is in geen stad zo nadrukkelijk aanwezig als in Den Haag. Wanneer in 1900 de Indische tantes hun dagen er doorbrengen, ademt de stad het gevoel van tempo doeloe, het gemis van de goede oude tijd. Ook de baboe, het kin dermeisje dat is meegekomen vanuit Indië, kan de leegte niet vullen. In 1975 is Indonesië bijna drie decennia onafhankelijk. Ongeveer 300 duizend Indi- sche Nederlanders zijn door dit 'verlies van Indië' in Nederland terechtgekomen, vaak in Den Haag. Wieteke van Dort zingt er over: "Kassian, het is voorbij. Den Haag, Den Haag, de weduwe van Indië ben jij." Nog steeds is Den Haag zijn Indische ver leden niet vergeten. Wie weet waar te zoe ken, vindt anno 2007 de invloeden van Indië nog overal terug in deze stad. De oude band tussen Nederlands-lndië en Den Haag heeft zeker te maken met het feit dat het ministerie van Koloniën zich in de stad bevond. Veel Indië-verlofgangers woonden in de gegoede buurten in de Haagse duinen, waar ze konden herstellen van malaria. In Duinoord is de Indische invloed nog steeds goed te zien. Naast de vele erkertjes, torentjes en trapgangen zijn er nog ver schillende oud-pensions voor verlofgan gers te ontdekken. En dan hebben we het bekende hotel Des Indes, met het wapen van Batavia op de voorgevel, nog niet eens genoemd. Zomaar wat namen die Den Haag op de Indische kaart zetten: Louis Couperus (bracht zes jaar van zijn jeugd door in Indië), Yvonne Keuls (verhuisde op jonge

de Wete | 2007 | | pagina 57