werden op de schietbaan bij Middelburg schietoefeningen gehouden. Of die veel effect hadden, valt te betwijfelen. Bewakingspersoneel Bouwplaatsen en kampen werden bewaakt door zgn. Schutzmanner, vaak geünifor meerde en bewapende WA-mannen. Ver- Klein Valkenisse. Restanten van de tankver sperring in de Atlantikwall, aangelegd door de OT. (Foto Jo jobse) der waren er Belgische en Nederlandse wachtslieden. Deze laatste categorie ont ving een loon van 153,- per maand en daarnaast 30,- soldij, gratis voeding en huisvesting, uniformkleding en nog een aantal andere emolumenten. Het achterblij vende gezin kreeg extra levensmiddelen en kolen; al met al waren dat aantrekkelij ke arbeidsvoorwaarden. De inzet van de wachtslieden verliep niet altijd vlekkeloos; er kwamen gevallen van ongeoorloofde afwezigheid en twijfelachti ge ziekte voor. Enkele voorbeelden. In de nacht van 22 op 23 april 1943 con troleerde de wachtcommandant de wacht post Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Wachtsman M. was niet aanwezig en kwam pas om 7 uur 's morgens opdagen. De wachtcommandant stelde de leiding voor, die overtreding flink te bestraffen. Rond dezelfde datum was het ook in Dom burg foute boel. Bij een controleronde trof Haupttruppenführer Vogel het wachtlokaal leeg en open aan: de manschappen waren gaan eten. Vogel nam een rondslingerend geweer en munitie mee. De overtreders werden gestraft met twee uur strafexercitie, drie dagen verzwaarde wachtdienst en een uitgaansverbod. In een enkel geval werd iemand voor straf overgeplaatst naar Bel gië. Niet alleen de wachtslieden maakten er een potje van. Ook bij de WA-Schutzman- ner haperde het wel eens. Zij smokkelden vanuit België/Zeeuws-Vlaanderen onder andere Belgische shag naar Walcheren, die daar voor grof geld werd verkocht. Op 15 december 1942 hield een politie agent bij de veerboot Breskens-Vlissingen een WA-man aan en verzocht hem zijn koffer open te maken. Die weigerde en beriep zich op zijn WA/OT-status. Een Duitse OT'er, die hem vergezelde, ver klaarde dat de WA-man niets ongeoor loofds bij zich had en dat een Nederlandse controleur niet het recht had hem te con troleren. De WA'er verklaarde bovendien dat alleen Duitse politie hem mocht contro leren. De OT-leiding bevestigde dat. Huisvesting/vorderingen Voor hun huisvesting hadden de bedrijven kantoor- en woonruimte nodig. In sommige gevallen werden die gehuurd. In oktober 1942 huurde Ways Freytag het huis Stil Water in Veere, in november een huis in Zoutelande. Meestal werd de gewenste woonruimte door de Ortskommandant

de Wete | 2007 | | pagina 14