gevorderd. Daarbij werd incidenteel een inventarislijst opgemaakt, bijvoorbeeld op 28 november 1942 toen de firma Deisel het pand Dam 43 te Middelburg betrok. Er werd toen - in het Duits uiteraard - een inventarislijst opgesteld waarin alles pünkt- lich werd beschreven, van boeken tot kolenkit en van bloemenstandaard tot klei ne staande klok... Aan de kust werden diverse keren zomer woningen betrokken. Op 7 april 1943 ver zocht de Lagerführer in Dishoek om vorde ring van het zomerhuisje Landzicht. Dat zou bestemd zijn voor een hulpkampleider en een kantinebeheerder. Eerder waren daar al gevorderd Zunnecke (Zonnehoek?), Kapitan, Zeepard, Duinhelm en Schwal- bennest (Zwaluwennest). Nederlandse huisnamen werden eenvoudigweg verduitst. Ook het NSKK moest worden onderge bracht. Op 6 april 1943 vroeg de Staffel- führer van Transportstaffel 26 om een huis in Middelburg. Hij wilde daarin alle auto buschauffeurs bijeenbrengen omdat die in geval van alarm direct ter beschikking van de Wehrmacht moesten worden gesteld. Bovendien was kantoorruimte nodig. Nieuwbouwwoning Punt 2 leek hem wel geschikt... Er werd trouwens nogal eens van locatie gewisseld. NSKK-Staffel 2/4 zat in mei 1943 aan de Loskade 31 en verzocht om ruimte voor twintig Hollandse monteurs. In september zat dezelfde Staffel op nummer 21 en wilde toen ruimte voor een zieken zaal, liefst met verwarming. Soms zaten Wehrmacht en OT elkaar in de weg. In augustus 1943 eiste de Wehr macht in Westkapelle ontruiming van enke le woningen en de OT-ziekenzaal. Hetzelf de was in oktober in Zoutelande het geval. Daar lagen OT-woningen binnen steunpunt Lohengrin. Bovendien werkten er buiten landse arbeiders (spionage). Die situatie vond men niet langer verantwoord. Overige vorderingen Niet alleen huizen werden gevorderd, ook grond was niet veilig. In Domburg nam de OT in juli 1942 een weiland in beslag, nota bene van baronesse Bentinck-Snouck Hurgronje uit Den Haag. Het was nodig voor de bouw van barakken. In Koudeker- ke was het hetzelfde liedje. Daar werden twee stukken weiland ingepikt voor barak- kenbouw. Ook in enkele andere gemeen ten werd bouw- of weiland in beslag geno men. In Middelburg was langs het kanaal een cementloods nodig. Op de daarvoor bestemde grond lagen stenen van het bureau Wederopbouw. Grond en stenen werden gevorderd, buurman houthandel Alberts Co. kreeg opdracht een aantal boomstammen te verwijderen. Ook Veere kwam aan de beurt. In juli 1942 nam de OT daar voor goederenoverslag een stuk grond aan de haven in beslag. In Zoutelande verzocht de Lagerführer op 1 april 1943 de Ortskommandant in Mid delburg om een stuk grond voor de bouw van een keuken en een barak. Jules Braat Deel 2 van dit artikel verschijnt in De Wete van januari 2008. Bronnen Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumenta tie, Amsterdam: - Archief Wehrmachtsbefehlshaber in den Nie- derlanden;

de Wete | 2007 | | pagina 15