men de toegang naar dit schone land zo gemakkelijk mogelijk maakt!" Het schilderachtige Domburg heeft bij de bevrijding van Walcheren in 1944 zwaar geleden. Het werd zo goed mogelijk opge bouwd. Over de vraag of Domburg nog 'schoon' is, wordt verschillend gedacht. In 2007 is Domburg geen (schone) slaap ster meer. Domburg is uit haar slaap van de negentiende eeuw ontwaakt. De ver- blijfsrecreatie is in de tweede helft van de twintigste eeuw enorm toegenomen. Per jaar bezoeken tienduizenden toeristen deze plaats. Nog steeds treft men in de oudste bad plaats van Zeeland gebouwen uit de negentiende eeuw aan, zoals villa Carmen Sylva, een gedeelte van het Badpaviljoen, villa Duinenburg en villa De Wael. Maar ook het Burgemeester Van Teylingenpark, het vernieuwde Badhotel, het nieuwe Hof Hooge Duyn, dat uit een herenhuis en twee koetshuizen bestaat, hebben allure. De zee, het strand met de paalhoofden, het duin de Hoge Hil met het prachtige uit zicht; ze horen bij Domburg zoals de dijk bij Westkapelle. Voor Zeeuwen en toeristen is er in Dom burg nog steeds veel te genieten. Frans van den Driest De afbeeldingen bij dit artikel zijn afkom stig uit de collectie van de auteur. 1In 1874 werd nog niet bijgehouden hoeveel personen hun vakantie in Domburg doorbrach ten. Dit werd pas in 1883 genoteerd. In dat jaar brachten 218 vreemdelingen hun vakantie in Domburg door. In vergelijking met de Vlaamse kustplaatsen Heijst en Oostende telde Domburg als badplaats nog niet mee. Heijst noteerde in 1876 al drieduizend badgasten en in Oostende lag het toen tussen de achttien- en twintigduizend personen. 2. Los en luchtig weefsel van katoen. 3. Buitenplaatsen. 4. Uniformen van manlijke huisbedienden, lakeien, enzovoort. 5. Het Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse Taal heeft het over een gesuikerd nootje in een gekleurd stukje papier gerold. De pistaches bevatten dikzvijls een papiertje met een rijmpje. 6. Een voet is 30 centimeter lang. Dat zou betekenen dat er dicht bij de zee bomen stonden met een lengte van 24 meter. Is dat geloofivaar- dig? 7. De omvang van een bunder verschilt van streek tot streek. In Nederland werd bij de invoering van het metriek stelsel in 1820 de bunder gelijkgesteld aan 1 hectare of 10.000 vierkante meter. 8. De schrijver wist niet dat het landgoed en het kasteel Westhove op het grondgebied van Oostkapelle liggen. 9. De stichtingsdatum ligt ergens in de der tiende eeuw. 10. De lindeboom is honderden jaren oud, maar zeker geen negenhonderd of duizend jaar. Het is een van de oudste bomen van Nederland. 11. In 1862 kwam het kasteel in bezit van jhr. J.P. Boddaert. Hij liet de buitenmuren met cement bestrijken. 12. Aangename omgevingen, een oase van rust. 13. Met deze (bad)koetsen werden de mensen die een zeebad wilden nemen, de zee ingereden. 14. Tot 1906 werden de vakantiegangers met paard en koets naar hun vakantiebestemming in Domburg gebracht. Vanaf 16 april 1906 reed er tussen Middelburg en Domburg en tus sen Vlissingen en Domburg een stoomtram.

de Wete | 2007 | | pagina 21