UE voor als nu niet mededelen maar mis schien is het niet onbelangrijk UE een overzicht te geven van het hier zoo al voor vallende. Jammer dat 's Rijks veearts te Middelburg6 iemand is waarmede ik niet wensch in nadere betrekking te komen en dat de empiristen hier in den omtrek wei nig meer zijn dan machines. Soms vindt -i ■■■iirTnwngfn Medisch student uit de negentiende eeuw, de tijd van heelmeester en veearts ].H. van Opdorp. men onder hen gezond verstand maar soms zijn ze zoo met vooroordelen behept dat men er niets mede beginnen kan. Eene merrie die maanden lang aanhou dend paarderig bleef en met allerlei opwekkende en bloedstollende middelen was behandelt, genas door herhaalde klei ne aderlatingen en zacht voedsel en geneesmiddelen. Eene koe op stal staande om gemest te worden, werd grootendeels met boonen gevoederd; desondanks vermagerde dezelve. De smidt deed eene aderlating en raadde het dier te slachten. Onder weg naar de slagtplaats bleef het dier zeer dik wijls stilstaan maar ging van zeiven na weinige oogenblikken weder voorwaarts. Dit symptoom trok mijnen aandacht en ter wijl geen enkel ander verschijnsel eenen geprikkelde toestand aanduidde meende ik eene ziekte van het hart te mogen voor spellen en zie wat men aantrof: Het hart vormde eene ongemeen groote massa, wegende ruim 30 Ned. ponden welke in een gewonen water-emmer niet kon wor den bevat. Ik had geen gelegenheid tot een verder onderzoek, doch meen ik, dat men uit het geen hier gevonden werd, zal mogen besluiten, dat de verbazende aan- woekering het gevolg is geweest eener chronische ontsteking van het hartezakje, dat het hart uitwendig bekleedt. Vele vra gen moeten evenwel in dezen onbeant woord blijven. Gaarne had ik het gehele stuk als een niet onbelangrijk pathologisch product aan UE opgezonden maar op welke wijze? Schapen sterven hier in menigte. Bij een was de milt zodanig verweekt dat toen men het weivlies doorsneed de inhoud als dunne etter wegvloeide. Bij allen vindt men eene grote menigte leverbotten in de lever. In sommige gevallen een grote hoeveel heid water (2 emmers) in de buikholte. Vele lamdragende krijgen abortus of de lammeren zijn zeer zwak en sterven na weinige dagen."

de Wete | 2007 | | pagina 26