Links: de pontsteiger gezien vanaf de westzijde van het Kanaal door Walcheren, met op de voorgrond een ingegraven kanonsloop als meerpaal. Boven: de pontsteiger aan de oost zijde, met talud, loopsteiger en oprijstrook. (Foto's Jo Jobse) wateroverlast werden in de sponning vloedbalken geplaatst die opgeslagen lagen naast de woning. In deze waterke- rende muur bevond zich in het midden een sierdeur, als onderbreking van de lange stenen voorgevel. De raamkozijndorpels waren daar hoger aangebracht dan bij een gewoon huis. 1944 in dit oude ponthuis. Het gebouw was eigendom van Rijkswaterstaat en de huur bedroeg, inclusief het stuk grond van 20 roeden groot, 2,75 per week. Het huis was prachtig gelegen. Vanuit de woning had je uitzicht over heel Walcheren en de Zandkreek. Voor het huis bevond zich een houten steiger waaraan een reservepont Het pontveer had ook een wachthuis. Dat stond bij de oude pontstoep die nu nog te zien is dicht bij een meerpaal (kanonsloop) tegen de dijk. Het oude pontveer is om streeks 1900 verplaatst in de richting van de sluizen, zodat het sluispersoneel ook de pont kon bedienen. Het huis Het huis Oude Pont, dat rond 1875 was gebouwd, werd op 5 november 1944 door de bezetter opgeblazen omdat het in het schootsveld stond van het sluizencomplex. Ik woonde met mijn ouders van 1928 tot lag afgemeerd. Er was ook nog een klein steigertje voor het bootje van de pont wachters. Deze steigers zijn in de jaren dertig afgebroken. De oorspronkelijke plaats is nog terug te vinden op de plek waar de golfbreekstoep ontbreekt in de kanaalglooiing. De reservepont werd later verplaatst naar het sluizencomplex. Om de pont schoon te maken en te teren was aan de zeezijde van de sluizen (vanwege eb en vloed) een bankstelling gemaakt. Met het getij kon de pont drooggezet worden (banken) voor onderhoud. Na de oorlog is de bankstoel omgebouwd tot een overdek-

de Wete | 2007 | | pagina 29