Rust en werk ■HU Bedrijfsgebouwen met buitenverblijven op Walcheren te ligplaats voor de boot van de waterpoli- tie. Pontbediening De pont was een zogenaamd reepveer. Tussen de veerstoepen aan weerszijden van het kanaal was een manillatros aange bracht die op de bodem van het kanaal lag. Een deel van de tros lag door halfopen geleideogen over de lengte van de pont- vloer. De pontbediende sloeg een kettinkje waar een schoteltje aan vast zat, om de manillatros (de reep) op de dekvloer en trok zo de pont en zijn lading over het water. Aan het eind van iedere gevaren pontlengte werd met een handige bewe ging de ketting losgemaakt en liep de pontbediende terug naar de achterkant. Dan begon de trekhandeling opnieuw, tot de pont de andere oever had bereikt. Bij de herverkaveling van Walcheren, na de oorlog, is de pont buiten gebruik ge raakt en nu wijzen slechts de restanten op deze oude oversteekplaats van het Kanaal door Walcheren. A.M. Leer In het vorige nummer van De Wete be schreef de heer Kaljouw een aantal buiten plaatsen langs de Oude Vlissingseweg in zijn artikel 'Van Zorgvrij tot Buitenrust'. Zoals langs alle uitvalswegen van Middel burg lagen ook langs deze weg buiten plaatsen, speelhoven, kwekerijen, bleek velden en herbergen. Wat de buitenplaat sen aan het begin van de Oude Vlissingse weg trouwens zo interessant maakt, is dat ze vrijwel allemaal dateren uit het begin van de negentiende eeuw. Verderop langs deze weg lagen wat oudere buitenplaat sen, die veelal aangelegd zijn aan het eind van de zeventiende of het begin van de achttiende eeuw. Op een enkele uitzonde ring na verdwenen deze juist aan het eind van de achttiende eeuw. Maar daarover wilde ik het nu niet hebben. Wel zette het artikel van de heer Kaljouw mij ertoe aan om eens wat dieper in te gaan op een van de buitenplaatsen die hij beschrijft. In zijn artikel noemt de heer Kaljouw namelijk de buitenplaats De Parel, die vol gens hem in 1826 werd gekocht door Wil helmus van Uije. Over dit buitentje is ooit een artikel geschreven, dat met name de geschiedenis van De Parel na die verkoop in 1826 beschrijft.1 De ontstaansgeschie denis van De Parel komt echter in geen van beide artikelen aan bod; toch is die interessant genoeg om daar wat over te vertellen. De buitenplaats De Parel is namelijk voortgekomen uit een windmolen. Een combinatie dus van een bedrijfsge-

de Wete | 2007 | | pagina 30