HOM bouw met een buitenverblijf. Daar zijn meer voorbeelden van te vinden, ook op Walcheren. Maar voordat ik die geef, wil ik eerst kort iets over de buitenplaats De Parel vertellen. Buitenplaats De Parel Kort nadat de buitenplaats De Parel was opgezet, toen het huis een wat deftiger bestemming kreeg, waarschijnlijk omdat het vanaf die tijd in gebruik werd genomen als buitenplaats. Om een idee te krijgen, is een vergelijking met de nog bestaande boerderij Dauwendale in Middelburg-Zuid interessant: ook daar is een lage woonlaag op de begane grond en daarboven een ''f.i... Jlfl- -E. -ÉS* -;j r:: nHBMttl aangelegd, is er een tekening van ge maakt. Deze is gedateerd in 1820 en laat een huisje zien met een empire voorgevel, waarbij opvalt dat de eerste verdieping hoger is dan de woonlaag van de begane grond. Als je de originele tekening bekijkt, zul je zien dat die gevel er los opgeplakt is - onder dat stukje papier zit de weergave van de oorspronkelijke voorgevel. Hoe ver klaar je dat? Het was volgens mij oor spronkelijk een gewoon arbeidershuis met enkel een woonlaag op de begane grond en een zolder. De verdieping is er later Buitenplaats De Parel kort na de verbouwing van het huis. Tekeningz.n., 1820, coll. Zeeuws Archief, Historisch-topografische atlas Middelburg HTAM-200) hoge eerste verdieping, met andere ramen en een andere soort baksteen. Die verdie ping is er duidelijk ook later bovenop gezet. Het huis van buitenplaats De Parel dat we op de afbeelding uit 1820 zien, is dus zeer waarschijnlijk ouder dan de bui tenplaats zelf en geeft aan dat er op die plek eerst bebouwing met een heel andere

de Wete | 2007 | | pagina 31