zo schulden afbetalen. Er kwamen verze keringen, elektriciteit werd aangelegd en ook op sociaal gebied waren er verbeterin gen, met name voor de landarbeiders. Er waren vele 'crisiswinkeltjes'; belicht werd De Kleine Winst van de familie Brasser, later "in fietsen". Walcheren speelde strategisch een grote De Bakkersgang, een van de oude straatjes in het centrum van Biggekerke. (Foto Jo Jobse) rol als toegangspoort voor Antwerpen. Vooral Landfront Vlissingen was zwaar ver dedigd naar de zee- en de landkant. De sterke bunkersystemen waren vrijwel onkwetsbaar. Het strand, de duinen en het achterland werden verboden gebied. Op bevel van veldmaarschalk Rommel werden 'Rommelasperges' (paalconstructies met mijnen erop) aangelegd, die op het strand en landinwaarts aanvallen uit zee en uit de lucht moesten tegengaan. Mijnenvelden en zgn. Höckerhindernissen (piramidevormige betonpalen tegen tanks) maakten dit com pleet. Er was zelfs een Duits kampement in Klein Valkenisse. Op 4 september werd Antwerpen bevrijd, maar de toegang tot deze zeehaven was nog in Duitse handen. Bombardementen op de bunkers hadden weinig effect, maar Biggekerke werd er wel het slachtoffer van. Op 17 september 1944 bombardeerden 28 Lancasters voorafgegaan door Mosquitos de geschutsstellingen die overigens al ont manteld waren. De plaatsen van de bom- trechters zijn precies bekend. Brisantbom men veroorzaakten veel schade in het dorp en er waren 27 doden te betreuren. Het verhaal gaat dat het tevens de bedoe ling was de verplaatsbare V2-raketinstalla- ties te treffen, doch deze stonden in Se- rooskerke opgesteld en niet in Biggekerke. Uiteindelijk besloten de geallieerden de dijken op vier plaatsen te bombarderen, met de inundatie van Walcheren als ge volg. De dorpskernen bleven droog omdat ze op kreekruggen lagen. In 1946 was de droogmaking van Walcheren een feit en verliep de wederopbouw, ook in Biggeker ke, snel. Toch duurde het geruime tijd voor de vele nieuw ingeplante bomen weer invloed op het landschap begonnen te krij gen. De herverkaveling maakte definitief een einde aan de oude Walcherse structu ren. Om ziekten te voorkomen werden de inwoners na de bevrijding geëvacueerd naar Yerseke. De rondwandeling door het dorp volgde de bovengeschetste route en werd afgesloten in het verenigingsgebouw. Een voor de deelnemers en organisatie zeer geslaagde avond! Karei Meertens

de Wete | 2007 | | pagina 49