Derde Engelse Oorlog Het jaar 1672 werd in de Republiek der Verenigde Nederlanden het Rampjaar ge noemd. De oorlogszuchtige koning Lode- wijk XIV van Frankrijk had in 1670 in het diepste geheim een verdrag met Karei II van Engeland gesloten. In het verdrag, dat het Traktaat van Dover werd genoemd, Detail Zeeland. (Graveur P. van den Keere, 1646) stond onder andere dat ze elkaar zouden helpen als er tussen hen en de Republiek oorlog zou uitbreken. Ook was afgespro ken dat na de overwinning op de Repu bliek in ieder geval Walcheren in Engelse handen zou komen. Op 28 maart 1672 verklaarde Engeland ons land de oorlog. Negen dagen later sloot Frankrijk zich bij Engeland aan. Terwijl Engeland en Frank rijk de Republiek op zee aanvielen, trokken Franse, Munsterse en Keulse troepen de grens van ons land over. De Franse koning Lodewijk XIV had de bisschoppen van Munster en Keulen grote sommen geld beloofd als ze aan de oorlog tegen de Republiek zouden deelnemen. Ons land leek reddeloos verloren. Vlakte van Schooneveld De Vlakte van Schooneveld ligt ten westen van Walcheren en wordt als het ware inge sloten door een aantal zandbanken, zoals de Steenbank, Calloot, Botkil, Noorder en Ooster Rassen, Heyst Bank, Droge Raen, Raen, Smalle Bank, Witte Bank en Ooster Bank. In Engeland en Frankrijk noemde men de Vlakte van Schooneveld het 'Hol van de Ruyter'. Het was een plek waar De Ruyter zich veilig voelde, dit in tegenstel ling tot de Engelsen en Fransen, die bang waren vast te lopen op een van de zand banken. De eerste zeeslag op de Vlakte van Schooneveld Op 16 mei 1673 lag de vloot van De Ruy ter op de Vlakte van Schooneveld. De gecombineerde Engels-Franse vloot onder bevel van de Engelse prins Rupert stak op 1 juni 1673 het Kanaal over naar de Vlaamse kust. Tegen de avond ontdekten zij de schepen van de Republiek op de Vlakte van Schooneveld. Door de weers omstandigheden kwam het de eerste dagen niet tot een treffen. Men hield elkaar nauwlettend in de gaten. Op 6 juni klaarde het weer in de loop van de middag op. De volgende dag, 7 juni 1673, zette prins Rupert omstreeks negen uur 's morgens de aanval in. De Ruyter gaf voortreffelijk leiding aan zijn "kleen hoopken", zoals de naar verhouding zwakke vloot van De Ruy ter werd omschreven. Hij wist met briljante manoeuvres door de vijandelijke linie heen te breken, waardoor er wanorde bij de

de Wete | 2007 | | pagina 6