Wir bauen und bauen! De Organisation Todt op Walcheren (deel 1) De predikant wilde niet voor een "valschen Geestdryver" aangezien worden en ver klaarde waarom hij victorie had geroepen. Hij had onder het bidden naar het kanon gebulder geluisterd en hij hoorde dat op een gegeven moment het gebulder zachter klonk. Hieruit maakte hij op dat de vijand op de vlucht was geslagen en door De Ruyter achterna werd gezeten. Wanneer onze vloot door de vijand de Schelde inge dreven zou zijn, zou het kanongebulder juist harder hebben geklonken, zei hij. De verslagenheid, het zuchten en huilen van de kerkgangers sloeg die dag om in blijdschap en tranen van vreugde. Frans van den Driest De afbeeldingen bij dit artikel zijn afkom stig uit de collectie van de auteur. Geraadpleegde literatuur: - T. van Gent, 'Michiel de Ruyter, de grootste zeeheld uit de vaderlandse geschiedenis'in: Zeeuws Tijdschrift, jrg. 56, nr. 5-6, 2006. - R. Prud'homme van Reine, 'Rechterhand van Nederland', derde druk, 1998. - G. Vrolikhert, 'Vlissingse Kerkhemel', 1758. - Prisma Kalendarium, 'Geschiedenis van de Lage Landen in jaartallen', achtste druk, 1995. Links: een zeeslag. (Graveur D. Veelwaard) Inleiding Toen de Duitse Wehrmacht op Walcheren in november 1944 was verslagen, liet deze talloze 'souvenirs' achter. Herinneringen in de vorm van bunkers, geschutsopstellin- gen en tankversperringen waren niet alleen in de kuststrook maar ook in het achterland volop aanwezig. In de loop der jaren zijn de meeste verdedigingswerken opgeruimd, maar nog altijd kan men res tanten in het landschap aantreffen. Over deze versterkingen is door diverse

de Wete | 2007 | | pagina 8