Watchers dialect De broer van Kootje Brand hebben zich beperkt tot de zuidwestelijke delta van Nederland en aangrenzend Vlaanderen. Elk zet op zijn of haar beurt de stand van zaken van het huidige onder zoek uiteen en verkent nieuwe paden. Vooral de bijdragen over veen en zout, die als grondstoffen in dit gebied een grote rol hebben gespeeld, zijn van groot belang voor het begrijpen van de economische en landschappelijke ontwikkeling van ge noemd kustgebied. De bundel is te bestellen bij het Instituut voor Geo- en Bioarcheologie (Vrije Univer siteit, De Boelelaan 1085, 1081 HV Amsterdam) en kost 35,-, inclusief ver zendkosten en exclusief 6% btw. Nadere informatie: tel. 020-5987291 of stuur een e-mail naar geobioarcheologie@falw.vu.nl of kijk op de site www.falw.vu.nl/igba. Adrie de Kraker Julder zummü wè nie kenne, 'k bin de broer van Kootje Brand. Ko die is ver'uusd uut Veere nae ieverst anders in 't land. Ik bin Pieter, za'k mae zèhhe, 'k brienge van Ko de hroetenisse En ik hae noe is vertèlle wa Ko overkommen is. Ko die werk' nie mir op 't land nêê ie werkt in een fêbriek Wi ze mahêrine maeke. Heef mien mè m'n spae en riek. Toen broer Ko begust te werken mee Cm boerepakje an Lachte aol die lui en dochte: "Da boertje maekt ür toch niks van!" Ko die liet ze stiekum lache, haf z'n ohen hoed de kost En ie ao hauw in de haoten oe a 't nie en oe 't wè most! Ko die bleef de boerekienkel, de stomme boer zöas dat 'êêt Ko die vond da hlad niet aordig en ie zei: "'t Is frêêt, 't is frêêt." Mè zo'n vuuf, zes maenden laeter wier ut anders, zo hêzeid. Ie wier nie mir uu'gelache, Kó die lachte noe, verdeit! Kocht - 't is waer - een niewen auto, 't boerepakje dat hoeng uut lelken aevend ni de schouwburg en di reejen tuut tuut tuut! Aoles dat'un zag dat kocht'un, diere stikken a contant. Oe d'n an die centen kwam Jae, mè Ko ei vêê verstand. Op un ochen mog'un komme bie d'n sjef van de fêbriek. Ko wier rööd zöas een krööte, toen zö wit zöas een Hek.

de Wete | 2007 | | pagina 39