Op de knieën Een bidstond voor de overwinning van De Ruyter Michiel Adriaanszoon de Ruyter Het zal de meesten van ons niet zijn ont gaan dat we dit jaar de vierhonderdste geboortedag (24 maart 1607) van de Vlis- singer Michiel Adriaanszoon de Ruyter herdenken. Hij wordt een van de grootste vlootvoogden aller tijden genoemd. De Ruyter had in 1652 als schipper- koopman genoeg verdiend om te kunnen gaan rentenieren. In dat jaar brak de Eerste Engelse Oorlog uit en de admira liteit van Zeeland had gebrek aan erva ren commandanten. Men vroeg De Ruy ter dringend in dienst te treden van de marine. Tot tweemaal toe weigerde hij, de derde maal ging hij overstag en werd hij met grote "tegenheit en bekommer- nisse" benoemd tot vlagofficier. Uiteinde lijk werd het een dienstverband van 24 jaren. In die periode voerde hij twaalf maal het bevel over een vlooteskader in een grote zeeslag. Van de twaalf zeesla gen verloor hij er drie en won hij er negen. In drie Engelse oorlogen heeft hij aan vijftien zeeslagen deelgenomen. Van alle admiralen was hij het meest bedreven in het 'linievechten'. Dat was een gevecht waarbij de schepen in een lange rij recht achter of naast elkaar voe ren, meestal in drie vlootafdelingen. De kunst was de linie gesloten te houden. De Ruyter was een van de grondleggers van het Korps Mariniers. Samen met raad pensionaris Johan de Witt legde hij de Staten-Generaal een plan voor de oprich ting van een regiment zeesoldaten voor. Bij resolutie van 10 december 1665 werd het Regiment der Marine opgericht. In het boek Rechterhand van Nederland van R. Prud'homme van Reine worden alle zeegevechten waaraan De Ruyter heeft deelgenomen belicht. Het zeegevecht tijdens de Derde Engelse Oorlog (1672-1673) op 7 juni 1673 is de geschiedenis ingegaan als de Eerste Zee slag op de Vlakte van Schooneveld. Terwijl Michiel Adriaanszoon de Ruyter. (Uitgave 'De wegen des levens' door A. Fokke Simonsz, gra veur D. Veelwaard, 1842) de vloot van de Republiek der Verenigde Nederlanden onder leiding van De Ruyter vocht tegen een gecombineerde vloot van Engeland en Frankrijk, werd in de Sint- Jacobskerk in Vlissingen een bidstond gehouden voor de overwinning van De Ruyter. Een bidstond die heel merkwaardig verliep. Ik kom hierop terug.

de Wete | 2007 | | pagina 5