schepen en treinen steeds vaker door ge allieerde vliegtuigen werden aangevallen. Tijdens de invasie in Normandië op 6 juni 1944 was de OT nog steeds op Walcheren aanwezig. Wel werden vrij kort daarna enkele kampen samengevoegd: het perso neel van Veere ging naar Middelburg, Sou burg nam Dishoek over en de arbeiders van Domburg, Oranjezon en Zoutelande gingen naar Westkapelle. Omdat sommige arbeiders verder van hun werkplek werden ondergebracht, werden zij met autobussen en vrachtauto's naar hun werk vervoerd. In deze rommelige periode liet een groot aantal OT-arbeiders het werk in de steek: ze doken onder of gingen via het arbeids bureau voor de Wehrmacht werken. De OT pikte dat niet en verstrekte lijsten met namen van gedroste arbeiders aan het arbeidsbureau. Dat moest de bewuste arbeiders dwingen weer voor de OT aan de slag te gaan. In juli werd nog gewerkt aan een bunker op het vliegveld Vlissingen, op de 24ste vertrokken 15 Duitse en 67 Nederlandse OT'ers voor assistentie naar Kortrijk. We mogen aannemen dat de OT in augustus Walcheren heeft verlaten. Bouwbedrijf Hodam vernietigde na Dolle Dinsdag de Walcherse administratie, misschien wel in de eerste plaats om activiteiten van colla borateurs onzichtbaar te maken. Op 7 november 1944 werd de Aussenstel- le Middelburg officieel geschrapt. Aan enkele jaren verwoede bouwactiviteit was een einde gekomen. Slot Ongeveer twee jaar was de OT op Walche ren gestationeerd. In die periode wist zij het eiland tot een fort om te bouwen, een prestatie die de geallieerden bij de bevrij ding van het eiland de nodige hoofdbre kens heeft gekost. In een poging de verde digingswerken uit te schakelen, werden de dijken gebombardeerd en kwam een groot deel van Walcheren onder water te staan. Het breken van de Duitse weerstand werd echter maar gedeeltelijk bereikt. De bun kers in de duinen bleven grotendeels intact en hebben bij de strijd om Walcheren een belangrijke rol gespeeld. Met betrekking tot het menselijke aspect kan worden opgemerkt dat de OT bij het rekruteren van arbeidskrachten niet kies keurig optrad: veel arbeiders werden onder dwang tewerkgesteld. Gedwongen of vrij willig, iedereen liep risico slachtoffer te worden van een bedrijfsongeval of oorlogs handelingen. Een voordeel van werken bij de OT op Walcheren was wel, dat men aanvankelijk niet naar Duitsland werd uit gezonden. Objectief bezien heeft de OT op Walche ren een prestatie van formaat geleverd, zeker gelet op de oorlogsomstandigheden, de aanvoer van materialen en de niet altijd gemotiveerde arbeidskrachten. Vergeleken met andere Duitse organen zoals de Ordnungspolizei, de Sicherheits- dienst en de Wehrmacht, behoorde de OT tot het mindere kwaad. Zij heeft haar capa citeiten, mensen en materieel echter inge zet voor de verdediging van een foute ide ologie... Jules Braat Bronnen - Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie, Amsterdam: Archief Wehrmachtsbefehls- haber in den Niederlanden; Archief General- kommissariat fiir Verwaltung und ]ustiz; Archief Generalkommissariat fiir Finanz und

de Wete | 2008 | | pagina 11