Van veel nut voor de stad De Fransche kostschool voor j 3e heeren in Middelburg Wirtschaft; Archief Beauftragten des Reichs- kommissarsArchief Organisation Todt; - 'De Zeeuwsche Stroom', juni 1942; - 'Volk en Vaderland', juni 1942; - 'De Zwarte Soldaat', september 1943; - Nationaal Archief, Den Haag: Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, dossiers 51009, 51937, 71335, 95125. Literatuur - 'De ArbeidskameraadWeekblad voor de Vlaamsche Arbeiders bij de O.T.'; - Klaus Böhm, 'Die Organisation Todt im Ein- satz 1939-1945'; - L.W. de Bree, G. van der Ham, 'Zeeland 1940-1945'; - J.C.P. Bremmers, 'Duitse bunkers op Walche ren'; - Rudi Rolf 'Bunkers in Nederland'; - H. Sakkers, H. Houterman, Atlantikwall in Zeeland en Vlaanderen'; - Schinkel, 'Van onderaf bekeken'; - Franz W. Seidler, 'Die Organisation Todt, Bauenfür Staat' und Wehrmacht'; - Hedzvig Singer, 'Entwicklung und Einsatz der Organisation Todt'; - Kurt Wiendieck, 'Aufbau und Organisation der O.T. in den Niederlanden' - J. de Wolf, 'Gegevens over de Atlantikwall in Nederland en de Organisatie Todt'. Van oudsher is Nederland een handels natie. Al in de vijftiende en zestiende eeuw waren er scholen die jongelingen op de handel voorbereidden. Ze kregen niet alleen les in rekenen en boekhouden maar ook in Frans, de internationale handelstaal. De oudste Franse scholen waren beroeps- scholen. Aan het einde van de zeventiende eeuw veranderden ze van karakter: het werden instituten voor algemeen voortge zet onderwijs. Deze scholen bevonden zich uitsluitend in steden en aanzienlijke ge meenten, waar welgestelde families woon den die een goede maatschappelijke oplei ding voor hun kinderen van belang achtten en daarvoor wilden en ook konden beta- len. Flet schoolgeld was hoog: de Franse scholen waren standenscholen. Volgens Dekker' was Anthony de Berme- ray de eerste Franse schoolmeester in Middelburg. Flij kwam in 1560 uit Brugge naar Middelburg. Om de kosten van zijn verhuizing te dekken, betaalde de stadsre gering hem drie Vlaamse ponden (onge veer 18,-), meer geld werd er niet aan hem besteed. Een 'douceur' was er niet bij, laat staan een traktement; het schooltje werd niet gesubsidieerd. Floe lang hij is gebleven is niet bekend, althans, Dekker noemt geen opvolger. Misschien hebben enkele Franse refugiés het gat in de markt ontdekt en de gewenste lessen gegeven,

de Wete | 2008 | | pagina 12