"Ben ik dronken?" Het trieste levensverhaal van een Veerse predikant Met ingang van 31 december 1817 werd de Veerse lutherse predikant Jan David Zimmerman wegens schandelijk gedrag door koning Willem I uit zijn ambt ontsla gen. De lutherse kerk in Veere bestond toen nog niet zo lang; tot het eind van de acht tiende eeuw maakten de lutheranen deel uit van de Middelburgse gemeente. Met de komst van de Bataafse Republiek in 1795 werden kerk en staat gescheiden en was de stichting van nieuwe kerkgenootschap pen weer mogelijk. Ook de Veerse luthera nen maakten hiervan dankbaar gebruik en vroegen het stadsbestuur toestemming voor het stichten van een eigen gemeente. Na een moeizame start vond op 7 maart 1800 ten huize van meester-bakker Jan Willem Bouff bij de Zanddijkse Poort de oprichtingsvergadering plaats en nog die zelfde dag kocht de nieuwe gemeente van de Nederduits Hervormde Kerk voor 60 Vlaamse ponden 360,-) de voormalige Schotse kerk. Deze dateerde uit 1699, was tegen de noordgevel van de huidige pro testantse kerk aangebouwd en bestond uit één beuk. Een orgel had men al in bezit. Op pinkstermaandag 2 juni 1800 werd de kerk met een dienst onder leiding van de Vlissingse predikant J.S. Diephuizen in gebruik genomen. Hij preekte naar aanlei ding van Psalm 132 vers 7: "Wij willen in Zijn woning gaan en aanbidden voor Zijn voetbank." De kerk telde toen 58 lidmaten en 60 kinderen. Het waren voor het meren deel uit Duitsland afkomstige ambachtslie den met hun gezinnen. Dankzij een jaarlijkse ondersteuning van 200,- uit het Liefdefonds van de consis torie van de lutherse kerk in Amsterdam, kon in 1801 Bernhardus Josse Taddichem als eerste predikant worden benoemd. Helaas heeft hij de kerk niet lang mogen dienen, want op 27 september van datzelf de jaar stierf hij, twee dagen na de dood van zijn vrouw. Beiden zijn op 2 oktober 1801 in de kerk begraven. Voor zijn opvolger kocht de gemeente op 23 maart 1802 voor 76 Vlaamse ponden 456,-) een huis in de Kapellestraat, dat als pastorie in gebruik genomen werd. Het stond op de plaats waar nu het grasveld voor De Korenmaat (de vroegere openbare lagere school) ligt. De veelal jonge, pas afgestudeerde predikanten volgden elkaar hierna in rap tempo op.* Toen in 1810 de ondersteuning uit Amster dam door de waardevermindering (tiërce- ring) van de Hollandse fondsen ophield, moest de Veerse gemeenschap zelf in het onderhoud van de predikant voorzien. Om dat ze hiertoe niet in staat was, werd een beroep op Napoleon gedaan, die een jaar lijks bedrag van duizend francs toekende. Jan David Zimmerman Kort nadat dominee Eckhart in 1812 naar Vlissingen was beroepen, kwam Jan David Zimmerman als proponent naar Veere. Hij was in 1788 te Amsterdam geboren als zoon van David Zimmerman en Catharina Jacoba Decker. Hij had letteren gestudeerd aan de universiteit in Leiden, waar hij op 14 september 1807 was ingeschreven. Vervolgens had hij op kosten van het Lief defonds van de lutherse kerk een theolo giestudie in Duitsland gevolgd. Omdat de 24-jarige predikant bij zijn komst in Veere nog ongehuwd was, nam hij zijn intrek bij de kashouder van de kerk, meester-

de Wete | 2008 | | pagina 20