De boerin bewaarde de room van enkele dagen, voegde die bij elkaar en karnde daarvan boter. Maar soms lukte het niet goede boter te maken omdat er room bij zat die zuur of bedorven was. Bijgeloof Tot ver in de negentiende eeuw dachten sommige boerinnen op Walcheren dat, als het karnen van boter niet lukte, een heks de boter had meegenomen. Om toverij te voorkomen gooide de melk meid soms na het melken van de koeien wat melk in een hoop koemest. Ook werd voor het karnen wel een kopje melk in het privaat 't 'uusje, de beste kaemer of het gemak) gegooid. Een smid in Westkapelle beweerde dat hij een afdoend recept had tegen beheksing van de karnton. Hij boorde met een ernstig gezicht enkele gaatjes in de karn, stopte daarin wat kruiden of een stukje papier (met een spreuk?) en de heks was be dwongen. Anderen legden voor het karnen zuring zout of poeder van sintepatie2 op de trap van de melkkelder. Ook schreef men met krijt een kruis op de buitenkant van de bodem van de karnton of men stak een gloeiend stuk ijzer in de melk om de toverij te ontkrachten. Er waren kooplieden die tegen hoge prijzen doosjes karnzout ver kochten, want als je karnzout gebruikte zou je geen problemen hebben met het karnen. Niets was minder waar, het karn zout was gewoon keukenzout. Botermarkt In 1932 verhandelden nog dertig tot vijftig Walcherse boerinnen hun zelfgemaakte boter elke donderdag tussen twaalf en twee uur op de Botermarkt in Middelburg. Het Duitse bombardement op 17 mei 1940 verwoestte de Botermarkt en in datzelfde jaar kwam er een karnverbod. Na 1945 was er voor de bereiding van boerenboter vrijwel geen belangstelling meer. Zo kwam er op Walcheren een eind aan een huisvlijt die eeuwen heeft bestaan en raakte de uit drukking De kaern wil nie beutere in onbruik. Frans van den Driest 1. Zeeuwse koeien leverden in 2007 gemiddeld negenduizend liter melk en behoren hiermee tot de top. 2. Poeder van sympathie (Pulvis Sympatheti- cus) werd sinds de tweede helft van de zeven tiende eeuw in Nederland als recept gebruikt. Het poeder bestaat uit kopersulfaat. Zie 'De Wete' nr. 2, april 1994. Geraadpleegde literatuur - M.J. van Boerendonk, 'Historische Studie over den Zeeuwschen Landbouw'1935. -P.J. Bonman, 'Geschiedenis van den Zeeuw schen Landbouw en van de Zeeuwsche Land- bomv-Maatschappij'1946. - H.J.E. Gerlach, 'Landhuishoudkundige Beschrijving van Walcheren', 1885. - P.J. Meertens, 'Een Zeeuwse volkskundige enquête uit 1860', 1961. - W. Sietema, 'Het grasland op de Zeeuwsche boerderij', 1936. - C. Zwagerman, 'De boterbereiding op de Zeeuwsche boerderij', 1932. - 'Encyclopedie van Zeeland'deel lil, 1984. - Provinciale Zeeuwse Courant, 3 november 2007.

de Wete | 2008 | | pagina 37