Nieuwe uitgaven 'k heleze De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog In de wereld van het loodswezen, maar ook daarbuiten, is dr. D. Roos bepaald geen onbekende. Bij uitgeverij ADZ in Vlis- singen verscheen onlangs zijn zeer gede- Loods Nol Maas beklimt de loodsladder. (Coll. M. van Es) tailleerde studie over de Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog. De tweede druk die binnenkort verschijnt, getuigt van belangstelling voor het boek. In zijn boek geeft Roos het verloop van de oorlog in de verschillende districten van het loodswezen weer, met de nadruk op dis trict 6 (Vlissingen), omdat daar zowel in 1940 als in 1944/'45 zeer veel is gebeurd. Hij citeert daarbij geregeld uit dagboeken. herinneringsgeschriften en uitgewerkte vraaggesprekken, waardoor het geheel een zeer levendig karakter krijgt. Opval lend is Roos' vernietigend oordeel over de marineleiding, niet alleen voor en tijdens de meidagen van 1940 maar ook daarna. De schrijver wijdt ook de nodige aandacht aan de lotgevallen van loodsen en loods- vaartuigen met hun bemanningen, die in de meidagen van 1940 naar Engeland uit weken. Loodsen en bemanningen werden onder meer ingezet bij de Nederlandse koopvaardij op de transatlantische routes (zoals de zenuwvretende Moermansk-kon- vooien). In 1944 werden de meesten weer bijeen gebracht om dienst te gaan doen op de Westerschelde. Met gevaar voor eigen leven (Duitse mijnen en eenpersoons onderzeeërs) hebben zij zich ten volle in gezet om de levensader van de geallieer den in West-Europa open te houden. Uiteraard kregen de loodsen in Nederland tijdens de oorlog met een Duitse, of in een aantal gevallen Duitsgezinde directie en inspectie te maken. In dit kader is de be schrijving van het wel en wee van de Nederlandse loodsen in Delfzijl, die met Duitse collega's op de Eems te maken hadden, het enige vaarwater waar nog een redelijk aantal scheepvaartbewegingen plaatsvond, zeer de moeite waard. Roos wijst overigens ook op goede ideeën die bij de Duitsers en enkele Nederlandse geestverwanten leefden om de leiding over het loodswezen in handen te geven van mensen met praktijkervaring en om de loodsenopleiding te moderniseren. Deze ideeën zijn pas een aantal jaren na de oor log in praktijk gebracht.

de Wete | 2008 | | pagina 38