Watchers dialect Klacht van de Lange Jan De weergave van de lotgevallen van fami lieleden van uitgeweken, ondergedoken en gevangengenomen loodsen is een hoofd stuk apart, evenals dat over de foute colle ga's (niet groot in aantal) en de houding die men na de oorlog tegenover hen aan nam. In zijn nawoord wijst Roos op de geringe waardering die de loodsen en de loods bootbemanningen voor het gevaarvolle werk dat zij deden, na de oorlog hebben gekregen zowel van de marineleiding als ook van de burgerlijke overheden. Ik acht zijn klacht zeer terecht. Ondanks zo nu en dan een zekere breed sprakigheid en hier en daar soms onver mijdbare herhalingen, hebben we met het werk van Roos, naar mijn oordeel, te maken met een boeiende en zeer gedegen studie. Kortom, een aanrader! H.J. Vader Doeke Roos, De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog. Uitgeverij ADZ Vlissingen 2007. ISBN 978-90-72838-40-7. 29,95. De verwoeste Abdijtoren van Middelburg 1940 - 17 mei 1949 Z' emmü mee acht zwaere voeten nest den ouw'Abdie hêplant. As 'n wachter vö de vrómen as 'n baeken van 't land. Den bouw'eer die m'n uuthêdocht eit was een man van kunstzin hrööt. Wat een slanke lenden kreeh ük en die krööne op m'n ööt. En wa kan ik vère kieke over zêê en platteland. Van de dunen van Westschouwen toet in 't landje van Kêzand. 't Is noe toch a ruum vuuf êêuwen da'k op 't zelfde plekje stae. 'k hêslachten op zie komme 'k hêslachten weg zie hae. Vele van die weggae mochte wouwe bluve mee hêweld. Mè dan è'k ze dür seconden êên vor êne weg hêteld. 'k van verre z'an zie komme vlah' in top, en zeilen bol. Onze hróöt'Östinjevaerders méé tür rumen boordevol. Dan was 't fêêst in m'n ouwe stadje Dan was Middelburg te klein. En dan kloenk m'n bronze stemme Deu de straeten over 't plein. Boeren en boerinnen zah ük langs m'n trap ni boven hae. En 't is hek, op doenk're plekjes bleve z' aoltied lachend stae.

de Wete | 2008 | | pagina 39