Als afsluiting van deze boeiende dag werd het diner gebruikt in restaurant De Gouden Leeuw in Terheyden. Foto's van deze excursie kunt u bekijken op www.MijnAlbum.nl/Album=6WBVX7BJ. Een aantal van deze foto's heeft onderge tekende een week later genomen onder zonniger omstandigheden! Karei Meertens Bezoek aan het Waterschap Zeeuwse Eilanden te Middelburg Op 31 oktober 2007 bezochten leden van de Heemkundige Kring Walcheren het gebouw van het Waterschap Zeeuwse Eilanden te Middelburg. Leo Hollestelle, oud-archivaris van het voormalige Water schap Walcheren en een van de auteurs van het boek Duizend jaar Walcheren (1996), hield daar een inleiding over de geschiedenis van de Polder en het Water schap Walcheren. Voor De Wete schreef hij een samenvatting van zijn betoog. De geschiedenis van Walcheren gaat ver terug. In de Romeinse tijd (aan het begin van onze jaartelling) was er slechts sprake van een strandwal met daarachter een moerassig gebied waar zich veen vormde. Vanaf ca. 350 na het begin van onze jaar telling ontstond er een schorrenlandschap. Na verloop van tijd verzandden echter de kreken en klonken de veenlagen in. Hier door kwamen de voormalige kreken hoger te liggen dan het veen: er ontstonden zogenoemde kreekruggen. De hoogteverschillen tussen de kreekrug gen en de (zogenoemde) poelgronden - die nog steeds bestaan - maakt de water beheersing van Walcheren niet eenvoudig. De strandwallen verdwenen en werden vervangen door de huidige duinenrij (ca. het jaar 1000). In de twaalfde en dertiende eeuw ontbrak op Walcheren een centraal gezag. De macht was in handen van lokale edellie den: de ambachtsheren. Deze ambachts heren namen het initiatief de woeste gron den te ontginnen en dammen en dijken op te werpen ter bescherming tegen de zee. Daardoor kon het water niet meer op na tuurlijke wijze weg en moesten er sluizen worden gebouwd. Per sluis ontstonden er wateringen, die door de ambachtsheren werden bestuurd. De ambachtsheren con troleerden zelf het onderhoud van de watergangen en de dijken (de schouw) en inden de penningen (het geschot). Alleen de meest invloedrijke ambachtsheren en de stad Middelburg voerden in tijden van nood het overleg met de graaf van Holland over de heffing van extra belastingen. Uit deze ontmoetingen zijn in de zestiende eeuw de Staten van Walcheren gegroeid. Deze Staten stelden elk jaar de uit te voe ren werken en de hoogte van de belasting (het geschot) vast. Een ordonnantie uit 1559 regelde de bestuursvorm van het eiland en gaf de ingelanden (grondeigena ren) mede toezicht op de financiën. Er ont stond een college van Staten van Walche ren plus twee vertegenwoordigers (vanaf 1657 acht) van de grootgrondbezitters. Weer later werd een college van 24 com missarissen toegevoegd, dat de ingelan den vertegenwoordigde. Na de Franse tijd (1814) werd Nederland een gecentraliseerde eenheidsstaat. De Staten en het college van commissarissen werden opgeheven. Er ontstond een cen trale directie die zich alleen met de water staat bezighield. Daarin hadden onder

de Wete | 2008 | | pagina 50