WALCHEREN, c 0 p 1 meer de Gouverneur van Zeeland en de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat zitting. Na de grondwetswijziging van 1848 (Thor- becke) werden polders en waterschappen publiekrechtelijke doelcorporaties, dat wil zeggen dat ze specifieke taken hadden en bestuurd werden door direct belangheb benden. Er kwam een Algemene Vergade ring van 18 commissarissen en een Dage lijks Bestuur van een voorzitter en vier raden: voor iedere watering één. De commissarissen werden niet meer gekozen door alleen de grootgrondbezit ters, maar door alle grondbezitters van meer dan twee hectare. Ook geografisch veranderde er een en ander. De duinen bij Westkapelle werden in de vijftiende eeuw vervangen door een dijk. De duinen bij Domburg kwamen steeds verder landinwaarts te liggen. Aan de oostzijde van Walcheren was regelma tig sprake van dijkvallen en dijkdoorbraken. Het onderhoud aan de zeewering nam in omvang toe. In de zeventiende en achttiende eeuw wer den de Nieuwlandse polders bedijkt. Deze polders waren een belegging voor rijke burgers uit Middelburg. Door de aanleg van een dam ten noorden van Nieuwland in 1818 werd dit gebied één geheel met Walcheren. De achttiende eeuw bracht echter ramp spoed, onder andere toen in 1731 de paal worm zich massaal nestelde in de vele houten paalhoofden. Deze paalhoofden waren een belangrijk maar duur middel om de kust tegen afslag te beschermen. Het bestrijden van deze plaag heeft het polder bestuur heel veel geld gekost. Aanvankelijk werden de palen beslagen met spijkers, de zogenoemde wormnagels, maar dat hielp niet. Later ging men de paalhoofden afza gen en omvormen tot stenen bermen. Voor het behoud van de kust hielpen deze maatregelen niet en in de negentiende eeuw kwam het paalhoofd weer terug, wel iswaar in een andere, opener vorm. Als middel tegen de paalworm gebruikte men creosootolie. De samenleving veranderde in de loop van d'ORDONNANTIE, Op de Rcgeringc van dcfen Eylande van Gegeven by P HILIP P S dc IL Koning van Cafiiliejiin 'c Jacr i Tot MIDDELBURG, HEND. P.MJWELSSEN, Drucker van d'Ed. Hccren Starcti van Waichcren, woonende op den Dam. Voorblad van de ordonnantie van 1559 ivaarbij de organisatie van het Waterschapsbestuur op Walcheren is vastgelegd. (Zeeuws Archief, Pol der Walcheren 1511-1870, inv.nr. 894) de negentiende eeuw. Er kwam recreatie in en op de duinen en het strand. De dui nen bleken geschikt voor de drinkwater voorziening. Men ging hogere eisen stellen aan de afwatering van het eiland, hetgeen in 1929 resulteerde in de bouw van een poldergemaal. Dit betekende in feite een nederlaag voor de (rijke) boeren van wie

de Wete | 2008 | | pagina 51